Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Prázdniny chřipku oddálily, přesto počty nemocných rostou

09.02.2015

TŘEBÍČ (kv) - Od pátku 7. února až do odvolání je pro návštěvy uzavřena třebíčská nemocnice. V pátek se také kvůli obavám ze šíření chřipky uzavřelo i středisko Diakonie ČCE v Myslibořicích, včera došlo k omezení návštěv v Domově pro seniory v Náměšti nad Oslavou, omezení platí do pondělí 16. února. V pondělí omezili návštěvy také v Domově sv. Anežky ve Velkém Újezdě a v Domově bez zámku v Hrotovicích, Ústav sociální péče v Nových Syrovicích zavřel dokonce už minulý čtvrtek. Provozovatelé těchto zařízení dali na doporučení třebíčské pobočky Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSKV), která pravidelně sleduje počty nemocných s akutními respiračními nemocemi. Na konci minulého týdne byla relativní nemocnost (počet případů na 100 tisíc obyvatel) na Třebíčsku s 1486 případy druhá nejnižší v kraji. Počty nemocných ale dál rostou.


„Sledujeme jednak akutní respirační infekce a jednak onemocnění chřipková, u kterých byl opravdu velký nárůst, proto naše vedení rozhodlo, abychom informovali všechna podobná zařízení v našem okolí s tím, aby zvážili, zda vydají zákaz návštěv nebo ne. Z naší strany šlo jen o doporučení,“ vysvětluje vedoucí protiepidemického oddělení třebíčské KHSKV Hana Pavlasová.

Na Třebíčsku vzrostl počet nemocných chřipkou až o devadesát procent. Nejvíce nemocné jsou malé děti. Hygienici ale upozorňují, že tato evidence je značně zkreslená, protože s malými dětmi prostě rodiče k lékaři jdou, zatímco sami se alespoň ze začátku snaží léčit svépomocí.

„Celkové počty akutních respiračních onemocnění vzrostly ale jen od jedenáct procent. Jistou pozitivní roli sehrály i právě skončené jarní prázdniny, kdy děti nebyly v kolektivu a nemoci se tolik nešířily. Určitě to větší navýšení nemocných oddálilo,“ dodává Hana Pavlasová.

Průběhy onemocnění chřipkou, na kterou jen minulý týden zemřeli v České republice dva lidé, jsou na okrese prozatím mírné. Hygienici evidují pouze dva případy, kdy pacienti s chřipkou skončili v nemocnici. Ani v jednom z nich ale nebyla chřipka hlavním důvodem hospitalizace, vždy šlo o pacienty s dalšími zdravotními komplikacemi a chřipka u nich probíhala relativně mírně.

Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí, kterou způsobují viry rodu Influenza. Jde o kapénkovou a vysoce nakažlivou infekci. Inkubační doba je 12 hodin až 2 dny a nakažlivost je první čtyři dny nemoci. Chřipka se nejčastěji projevuje horečkou, zimnicí a bolestí svalů, kloubů a hlavy. Jako komplikace se může přidat zánět plic a zánět dutin. V mimořádných případech končí chřipka úmrtím v prvních dnech onemocnění za příznaků těžké intoxikace. Nekomplikované onemocnění trvá přibližně jeden týden, teploty a bolesti obvykle zmizí během prvních tří dnů, rýma může přetrvat ještě další týden.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk