Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Před čtyřiceti pěti léty zhatila vojska Varšavské smlouvy československý sen

19.08.2013

Všemu lidu Československé socialistické republiky!

Včera, dne 20. srpna 1968 kolem 23. hod. večer, překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky. Stalo se tak bez vědomí presidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a těchto orgánů.


V těchto hodinách zasedalo předsednictvo ÚV KSČ a zabývalo se přípravou XIV. sjezdu strany. Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor. Proto ani naše armáda, Bezpečnost a Lidové milice nedostaly rozkaz k obraně země.

Předsednictvo ÚV KSČ považuje tento akt za odporující nejenom všem zásadám vztahu mezi socialistickými státy, ale za popření základních norem mezinárodního práva.

Všichni vedoucí funkcionáři státu, KSČ i Národní fronty zůstávají ve svých funkcích, do nichž byli jako představitelé lidu a členů svých organizací zvoleni podle zákonů a jiných norem platných v Československé socialistické republice.

Ústavními činiteli je okamžitě svoláváno zasedání Národního shromáždění, vlády republiky, předsednictvo ústředního výboru KSČ svolává plénum ÚV KSČ k projednání vzniklé situace.

Toto prohlášení zaznělo poprvé na vlnách Československého rozhlasu krátce před 2. hodinou ranní 21. srpna 1968. V té době spal málokdo. Po silnicích duněly pásy sovětských tanků a nebe křižovaly plně naložené transportní letouny. Okupace Československa byla v plném proudu, Třebíčsko nevyjímaje. Tehdejší noviny Jiskra vycházely ve zvláštních vydáních v omezeném rozsahu. Nahlédněme do jejich stránek.

Třebíčsko není pozadu

„Bylo to strašné probuzení do středečního rána. Bylo to ale současně probuzení poučné,“ psala třebíčská Jiskra ve svém zvláštním vydání. „Poučné pro všechny, kteří třiadvacet let a možná i déle věřili v bratrství se Sovětským svazem. Jenomže právě teď se potvrdila nedávná Werichova slova, že přátele si můžeš vybrat, ale bratři jsou ti vnuceni. Chování až do nedávné doby bratrské armády je v příkrém rozporu se vším, v co jsme až dosud doufali. Byla to hrozná noc, ale právě v té noci strašné probuzení.

Tento týden ? letos už po několikáté ? se opět projevila jednota tohoto národa, který v historii necelých padesáti let poznal už jednou hnusnou okupaci nacistů i období strachu před svými spoluobčany. Znovu se prokázalo, že lidu této země je stejně odporná okupace, ať je prováděna pod jakoukoliv vlajkou.

Ani Třebíčsko nezůstalo v této době stranou mohutného odporu proti okupantům. Spíš naopak. Jedna jediná mohutná vlna protestu se zvedla od Rapotic až po Kněžice, od Tasova až po Jemnici. Každou hodinu přibývá na našem redakčním stole rezolucí, na nich tisíce podpisů. Podpisů mládeže i starých občanů, dělníků i inteligence, vojáků i lidových milicí, členů KSČ i nestraníků, členů lidové strany, odborářů, žen ? prostě všech. Nedostali jsme ani jedinou rezoluci, jediný podpis, který by s okupací souhlasil. Velká jednota lidu však ještě neznamená, že se nevyskytují jednotlivci, kteří vyčkají a vstoupí do kolaborace ihned, jakmile uznají situaci za vhodnou. Ani na našem okrese není možno tvrdit, že by se taková individua, nikoho nezastupující, nemohla objevit. Příkazem doby proto je: odhalovat každou sebemenší snahu kohokoliv, kdo by se snažil o kolaboraci.

Stejně jako jinými okresy, i našimi městy a vesnicemi projíždějí jednotky okupantů, především sovětských vojáků. V Třebíči bylo včera odpoledne jejich přivítání jednoznačné. Vítaly je v ruském jazyce nápisy: „Zabil jsi nevinné! Co řekneš své mámě?“ ? „1939 ? Hitler, 1968 ? Brežněv“ ? „Okupanti jděte domů!“ Na křižovatkách na silnicích, na zdích se objevily šipky s označením „Směr SSSR 2000 km.“

Hlavní přesun okupačních jednotek je po silnici Brno ? Třebíč. Včera tady transportéry, obrněné vozy a auta zatarasily normální provoz. U Vladislavi spadly dva tanky do louky a do řeky. Od pásů tanků a transportérů jsou zničeny silnice hlavně v zatáčkách a v kopcích.

Tanky projížděly také od Znojma směrem do Jemnice. Pokud se dostali sovětští vojáci ve svém přesunu až k M. Budějovicím, vítal je nápis na vratech malého vojenského útvaru v Krnčicích v ruském jazyce: „Okupanti, táhněte!“ Na budovách se objevily československé státní vlajky na půl žerdi nebo společně s černou, smuteční vlajkou. Zatím, co se v celé zemi zvedá mohutná vlna odporu, vydala tisková agentura Sovětského svazu TASS prohlášení o tom, jak sovětští vojáci přátelsky besedují s našimi občany a? rozjasňují ušlechtilé cíle, které plní tato vojska.“

Příhoda s řepou

„Vladislav ? Ohleduplnost prý patří ke ctnostem okupačních vojsk. V řece u Vladislavi ležel po tři dny tank pásy vzhůru, neboť si řidič spletl řeku se silnicí. Nová várka okupačních vojsk, která přišla čtvrtý den, dostala za úkol tank vyprostit a odtáhnout. Protože na druhé straně byla řepa, dal velící důstojník před odtažením příkaz, aby v místech, kudy bude tank tažen, byla řepa vytrhána a po činu opět zasazena zpět. Teď hádejte, vyroste řepa dřív než odjedou okupanti?“

Výzva sovětskéobčanky

„Vojáci a důstojníci Sovětského svazu! Obrací se na Vás občanka Sovětského svazu, která žije tři roky v Československu. Stydím se za Vás, za mou vlast, vraťte se domů! Zde není, nebyla a nebude kontrarevoluce. My chceme mír a svobodu a vy jste přišli na nás s tanky, kulomety. Přišli jste do země, kterou Vaši otcové osvobodili a nyní teče krev mírumilovných lidí.

Ženy Sovětského svazu! Nezapomeňte na rok 1941, kdy němečtí okupanti napadli naši vlast. A nyní Sovětská armáda-osvoboditelka napadla Československou socialistickou republiku a střílí naše bratry a děti.

Vojáci a důstojníci! Oklamali Vás! ? Jděte domů!. My jsme chtěli mír a svobodu. Pravda zvítězí!

Mariana Augustinová, ZMS Třebíč

Nezaručené zprávy

„Zachovejte klid. Včera ve večerních hodinách byli před obcí Studenec pobodání čtyři sovětští vojáci (místními komáry).“

„Dle informací z rybářské organizace sovětští vojáci, ocitnuvší se u Vladislavi v řece i s tankem, ryby nechytali.“

„V nejmenovaném brněnském závodě objevila sovětská tajná policie skladiště kontramatek. Posílena ve svých nadějích, pokračuje nadále v hledání kontrarevoluce.“

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk