Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Před padesáti lety bojovala o titul miss dívka z Jemnice

09.06.2016

JEMNICE (pch) - Horácké noviny právě dnes vyhlašují třetí ročník soutěže krásy Miss Horácka. První soutěže miss se v tehdejším Československu začaly konat v druhé polovině šedesátých let minulého století. Jednou z prvních byla soutěž Dívka 66. V ní tehdy zabodovala Magda Mikulová z Jemnice.


Jmenovala se vlastně Máří Magdaléna a narodila 19. září 1947 do rodiny váženého jemnického podnikatele. Byla nejstarší ze čtyř sourozenců. „Byla můj vzor, moje druhá máma,“ vzpomíná na ni dnes její bratr Milan Mikula.

Kvůli svému nedělnickému původu se nedostala na jazykovou školu, a tak se začala učit v Moravských Budějovicích na automechanika. „Měla ale samé jedničky, tak ji vystrkali na průmyslovku do Jihlavy,“ říká Milan Mikula. V Jihlavě v roce 1966 povolili studentský majáles a v rámci se konalo postupové kolo soutěže Dívka 66. Magda se do něj přihlásila a vyhrála. A postoupila do semifinále v Brně, tam s ní z Jihlavy šla i Ivana Semerádová z Třebíče. „Soutěž mi vlastně doporučila rodinná rada. Já jsem jen podepsala přihlášku,“ řekla v tehdy v jednom z rozhovorů Magda Mikulová.

Z brněnského semifinále nakonec nepostoupila a celou soutěž brala jako velmi cennou zkušenost do života. V roce 1966 plánovala, že se po maturitě bude věnovat dalšímu studiu jazyků. Osud chtěl však jinak. Po maturitě nastoupila do pojišťovny v Kamenici nad Lipou. V říjnu 1969 se provdala za Vladimíra Pechu. Spolu pak žili v Jihlavě a Magda pracovala dál v pojišťovně, ale už v Jihlavě. Narodily se jí dvě děti – Richard a Magda a zdálo se, že ji čeká spokojený život. V roce 1983 ovšem zasáhla do jejího života vážná nemoc. S rakovinou bojovala celých šest let, ale 24. února 1989 nemoci podlehla, v pouhých dvaačtyřiceti letech.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk