Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Premiér, ministr, poslanci – elektrárna čeká na jasné slovo

15.06.2017

DUKOVANY (pch) - V posledních dnech se to na Jaderné elektrárně Dukovany hemží politiky. V úterý tam zasedal Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, včera na elektrárnu dorazil premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Ivan Pilný, kteří se zúčastnili zasedání Stálého výboru pro jadernou energetiku (informovat budeme v úterý).


„Silně vnímáme volání regionu po tom, aby vláda jasně a co nejdříve řekla, jestli a jakým způsobem zahájí stavbu nového bloku. V našem výboru je silná podpora výstavby,“ řekl nový předseda hospodářského výboru Martin Kolovratník a dodal: „Jestliže nezačne výstavba, tak v roce 2035 nebude republika soběstačná a budeme muset dovážet elektřinu. Ta by pro občany byla mnohem dražší. To je pro nás nepřijatelné.“

Hospodářský výbor přijal materiál, který přímo úkoluje vládu. „Do konce července připravíme usnesení, velmi konkrétní usnesení, kterým zavážeme vládu, aby ještě v tomto volebním období učinila definitivní rozhodnutí,“ prozradil Kolovratník.

„Jaderná energetika je pro tento region klíčová a my uděláme všechno, abychom dostáli svým závazkům,“ slíbila náměstkyně ministra hospodářství Lenka Kovačovská.

„Pro mě je velmi důležité, že jsme slyšeli podporu. My potřebujeme znát naši perspektivu, potřebujeme vědět jasně, jestli stát jadernou energetiku podpoří,“ řekl předseda Energoregionu 2020 a starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

„Není čas na něco čekat,“ řekl jasně Martin Kolovratník. Podle něj je konec září klíčovým termínem. Nikdo neví, jaké bude situace po volbách, jak dlouho bude trvat vyjednávání o nové vládě. Jen by se ztrácel čas, proto je tu ten obrovský tlak na to, aby vláda rozhodla ještě před volbami.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk