Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Preventivní program pro zdraví - věnovat se lymfatickému systému

19.11.2013

Zkušenosti z praxe ukazují na to, že pozitivní výsledky u klientů v preventivních programech pro zdraví jsou ovlivňovány a závisí na mnoha aspektech.


Jedním z velmi důležitých aspektů je správné fungování lymfatického (mízního) systému. Jestliže se člověk cítí unavený a oteklý, na vině nemusejí být špatné stravovací návyky. Může se jednat o nedostatečně fungující lymfatický systém, který způsobuje poruchu odtoku lymfy z některé části těla, nejčastěji končetin.

Pokud je lymfatický systém zanesený, většinou se nejprve projeví únavou, otokem, pocitem těžkých nohou, a to hlavně večer a po fyzické námaze. Později se objeví otoky v břiše, otoky očních víček, mízních uzlin, dechové potíže bez zřejmé příčiny, sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému. To pak zapříčiní únavu celého organismu.

Neprůchodnost způsobí otok, napětí až bolest a nahromadění toxických látek. Organismus je zatěžován působením škodlivých látek, které měly být již z těla vyloučeny. Poruchy lymfatického systému může způsobit každé onemocnění, hormonální léčba, antikoncepce, chemické preparáty v těle, bodnutí hmyzu, stresové situace, nevhodná skladba potravy či špatný pitný režim.

Nadměrná zátěž našeho mízního systému se může projevovat únavou, slabostí, vyčerpaností, ale také otoky kloubů a pocitem těžkých nohou. Pokud je nějaká část těla infikována nebo zanícena, nejbližší lymfatické uzliny se často zvětší a jsou citlivé.

Lymfa se čistí přes lymfatické uzliny tzv. filtrace. Odfiltrovaná odtéká přes vylučovací orgány a odchází z těla ven. Pokud máme zanesený nebo dokonce již zablokovaný lymfatický systém, je nutné jej v první řadě uvolnit odborně provedenou lymfodrenáží. Tak dojde k jejímu nastartování. Můžeme mít manuální nebo přístrojovou.

Jedná se o absolutně rozdílnou masáž, než je klasická. Po této vám kůže nesmí zčervenat a provádí ji jen odborně vyškolený specialista.

Nepoužívají se žádné oleje ani masážní prostředky. Nesmí být rychlá, doba trvání je minimálně 45 – 60 minut. Pracuje se na kůži a nepatrně se pohybuje podkožím.

Postup drenáže je nutné znát a bezpodmínečně respektovat. Předpokladem smysluplného a bezpečného provádění této metody je znalost anatomie a funkce lymfatického systému. Na toto bych ráda zvláště upozornila a varovala vzhledem k tomu, že se provádí v „kdejaké garáži“.

Pro koho je lymfodrenáž vhodná a jaké je její využití?

1) preventivní ošetření – zlepšení imunitního systému, detoxikace organismu, křečových žil, u osob vystavených dlouhému stání či sezení v nezměněné poloze – otoky kotníků a bolesti dolních končetin.

2) kosmeticko-estetické – celulitida, akné, otoky v obličeji i v dekoltu, únava i kruhy pod očima, zlepšení stavu pokožky, pružnosti, regenerace, zpomalí procesy stárnutí, stavy před a po liposukcích, plastických operacích, před obličejovými výplněmi či zákroky obličeje. Přispívá k elasticitě i mladšímu vzhledu kůže.

3) medicínské – je to velmi uznávaná léčebná metoda s širokým spektrem zaměření pro pacienty s lymfatickými otoky tzv. lymfedémy, po ablaci prsu, poúrazové a pooperační stavy, v ortopedii, revmatologii, jediná masáž při varixech, onkologickým pacientům, po ozařování, migrény, plastická, cévní i všeobecná chirurgie, žilní nedostatečnosti, porucha látkové výměny v kloubech – dna, artróza, obezitologie.

Také pokud se klient chystá na vážnou a složitou operaci, je velice prospěšné absolvovat preventivně lymfodrenáže, aby došlo k detoxikaci organismu. Rekonvalescence potom probíhá mnohem lépe.

4) pro sport – rychlejší regenerace po fyzické i psychické zátěži, napomáhá odplavení kyseliny mléčné, Je to vynikající rehabilitace pro vrcholové sportovce pro dosažení lepších výkonů.

Lymfodrenáž doporučujeme před začátkem dietního procesu, při léčbě nadváhy či obezity, pocitu těžkých nohou či neméně známé celulitidy. Pokud člověk dlouhodobě bere léky, chemické preparáty, antikoncepci či prodělal infekční onemocnění, je velice prospěšná na detoxikaci organismu.

Lymfa nemá svoji pumpu jako krev srdce, proto je velice důležité pro její správné fungování dostatek pohybu i pitného režimu.

Autor: Bc. Eva Macková
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk