Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Přibývají nám úspěšní absolventi

25.02.2016

Cyklus besed pod tímto názvem pořádá pro studenty i veřejnost v letošním školním roce Gymnázium Třebíč. Zájemci tak mají jedinečnou šanci blíže se seznámit s absolventy školy, kteří se prosadili u nás či v zahraničí. V průběhu podzimních měsíců se účastníci besed setkali s Tomášem Drápalem, Mgr. Františkem Bublanem a RNDr. Jaroslavem Burianem, Ph. D.


Tomáš Drápal vystudoval brněnskou Fakultu ekonomie a managementu Univerzity obrany, poté se zúčastnil sedmiměsíční mise v Afghánistánu. Od roku 2011 žije trvale ve Švédsku a působí ve společnosti Dustin Group. Tomáš hovořil o svých zážitcích v armádě, o nesnadném životě přistěhovalce v cizí zemi, o studiu švédštiny, besedu zpestřil zajímavými snímky jak z Afghánistánu, tak ze Švédska.

Současný senátor Parlamentu ČR František Bublan mluvil se studenty o práci v senátu i o období, kdy působil jako ministr vnitra či v poslanecké sněmovně. Mnohé překvapilo, že vystudoval Teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a poté se krátce věnoval duchovenské činnosti. Po podepsání Charty 77 mu byl odebrán státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti a musel se živit jako řidič, nejdříve vozil potraviny, později jezdil se sanitkou. A kdy měl pocit, že jeho práce měla největší smysl? „Myslím, že smysl najdete v každé profesi. Když jsem jezdil se sanitkou, cítil jsem, že dělám něco smysluplného. Nevadilo mi, že sloužím o svátcích nebo o nedělích. Člověk měl pocit, že dělá něco užitečného, občas se mu podařilo někoho zachránit.“

Jaroslav Burian již osm let působí jako vědec a učitel na UP v Olomouci na katedře geoinformatiky, kde studoval. Po studiu získal doktorát z geoinformatiky a kartografie na Karlově univerzitě v Praze. Napsal několik odborných knih a řadu vědeckých článků, absolvoval též pedagogické stáže na předních světových univerzitách. Od roku 2006 podniká a v roce 2015 založil vlastní firmu Urban Planner. Ve volném čase se věnuje především hře na kytaru a horolezectví.

A s kým se mohou nejen studenti školy, ale i všichni zájemci ze strany veřejnosti setkat v nejbližší době? Pozvání na další besedu přijal Josef Dvořáček, velvyslanecký rada, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Ottavě. Setkat se s ním můžete na Gymnáziu Třebíč 29. února 2016 ve 14.30 hodin. Pavel Bár, absolvent Filozofické fakulty UK a DAMU, divadelní historik, dramaturg, publicista, libretista, překladatel a pedagog DAMU, zavítá na gymnázium 9. března tohoto roku, beseda začíná ve 14.30 hodin.

Autor: Lenka Mahelová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk