Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Přijďte si vyzkoušet, jak Novák lil tuše

16.09.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstavu s názvem Ladislav Novák 1925-1999 připravilo na letní sezónu do konírny třebíčského zámku Muzeum Vysočiny Třebíč. Výstava připomíná dvacáté výročí úmrtí významného třebíčského výtvarníka, autora poezie i prózy, představitele surrealismu, ale také pedagoga třebíčského gymnázia.


Ladislav Novák (4. srpna 1925 Turnov – 28. července 1999 Třebíč) se v českém umění 2. poloviny 20. století prosadil na poli literárním i výtvarném. Třebíč, ve které umělec prožil většinu svého života a kde většinu svých děl vytvořil, je s ním neodmyslitelně spjata a Novák patří k jejím nejvýznamnějším osobnostem. Výstava je koncipována jako průřez Novákovou tvorbou. Návštěvníci se mohou seznámit s objekty z přelomu 50. a 60. let, s pracemi na papíře na pomezí literárního a výtvarného díla, s jeho vlastními technikami alchymáže, topologické kresby, veronáže, dále s froasážemi, které v jeho tvorbě dominují, a s litými tušemi, jimž se věnoval v posledním roce života.

Muzeum Vysočiny Třebíč připravilo k výstavě i dílny pro veřejnost, komentované prohlídky a doprovodnou výstavu k Novákově literární tvorbě v recepci muzea. Ta bude zahájena v úterý 17. září, a potrvá do neděle 13. října.

Čtvrteční výtvarné dílny, věnované rodinám s dětmi, veřejnosti i školám, budou věnované výtvarným technikám, které Novák používal: 19. září – litá tuš, 26. září - topologická kresba, 3. října-veronáž. Rezervace na tel. 603 118 028.

Komentovaná prohlídka výstava pro veřejnost se koná ve čtvrtek 26. září v 16 hodin. Výstavou zájemce provede její kurátorka Lucie Pálková. Poté bude v 17 hodin v muzejní kavárně následovat beseda k literární tvorbě Ladislava Nováka s editorem umělcova díla Petrem Kuběnským. Vstup na ni je volný.

Komentované prohlídky výstavy pro školy s Lucií Pálkovou se konají 23. - 27. září. Rezervovat si je můžete na tel. 603 118 028.

Výstava v zámecké konírně potrvá do 6. října. Otevírací doba: úterý až neděle, 9–12, 13–17 hodin.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk