Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Přiletěla súčka, piloti zamáčkli slzu

16.05.2013

Sedlec - V tomto týdnu proběhlo na letecké základně u Sedlece vojenské společné česko-polské cvičení Comao. Zúčastnila se ho padesátka polských vojáků a dvě stovky vojáků českých. Největším lákadlem ovšem byly stíhací bombardéry Suchoj Su-22. Ty právě ze základny u Náměště nad Oslavou startovaly do roku 2002.


O ruské stroje byl velký zájem a nejeden z pilotů základny nostalgicky zamáčkl slzu v oku. Suchoje jsou velmi hlučné stroje a také jejich ekonomika provozu není zrovna košer. Provoz dvaadvacítek je údajně třikrát dražší než například L ? 159 českého letectva.

Cvičení Comao bylo především cvičením leteckých návodčích a jako takové bylo předzvěstí velkého zářijového cvičení NATO Ramstein 2013.

Podstatná část cvičení se odehrála ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, ale některé úkoly plnili piloti i v okolí Stonařova, Brtnice a Želetavy. „Hlavní program výcviku proběhl v úterý a ve čtvrtek. Dnes, tedy v pátek 17. května, odletí letouny Suchoj Su ? 22 zpět do Polska,“ uvedl tiskový mluvčí 22. základny letectva František Pažourek.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk