Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Áron z Hůrky: Když Killineraarsuk vstoupil dovnitř, byli všichni v domě povraždění.
(foto: ap)

Přišel „Lechtal“ a zabil ho tím, že ho ulechtal k smrti

29.04.2019

TŘEBÍČ (ap) - Místem pěstování hrůzy, ale i psychické odolnosti, se pomalu, ale jistě stává sál hudebního oddělení třebíčské městské knihovny. Před rokem jsme mohli v těchto místech spatřit výstavu „pekelných“ ilustrací ke knize „Grónské mýty a pověsti“, které mohly v divácích vyvolat zděšení z brutality inuitů i kreseb Martina Velíška.


Nedávno se v hudebním oddělení konala přednáška o třebíčských kanibalech a nyní tam opět probíhá výstava přibližující často brutální slovesnost i výtvarné umění inuitů, tedy eskymáků, jak byli dříve (prý urážlivě) nazýváni.

Současná výstava opět představuje drsné inuitské příběhy, tak jak je ze zorného úhlu původních obyvatel Arktidy vylíčil první grónský umělec Áron z Hůrky (1822 – 1869). Áron se narodil v rodině katechety na jednom z ostrůvků poblíž dnešního hlavního grónského města Nuuku. V dospělosti se stal po otcově vzoru pomocným pastorem a po roce 1858 i hlavním ilustrátorem velkolepého souhrnného díla, jenž mělo zachytit grónské pověsti v podání několika desítek tamních vypravěčů. Áron se postupně stal nejen ilustrátorem, ale i autorem příběhů, které ilustroval. O celkovém rozsahu Áronovy práce neměl nikdo dlouho tušení. Teprve když roku 1960 polární badatel a umělec Eigil Knuth publikoval vekou sbírku jeho akvarelů, objevenou v kodaňském Národním muzeu, stal se Áron okamžitě vysoce uznávaným umělcem. Áron nebyl pouze ilustrátor a spisovatel, ale i zručný lovec. Kvůli jízdě na kajaku však býval často nemocný, až se nakazil tuberkulózou, na kterou předčasně zemřel ve svých 47 letech, stejně jako jeho otec.

Více v tištěných novinách.
Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk