Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Příušnic přibývá, možná se bude muset změnit očkování

11.12.2014

TŘEBÍČ - Na Třebíčsko udeřila vlna infekčních příušnic. Počty nemocných začaly růst už v říjnu. Zatím evidují hygienici přes padesát případů. O epidemii ale podle nich nejde. Mezi pacienty jsou nejčastěji děti školního věku. Ale nemoc se nevyhýbá ani dospělým.


V případě příušnic se jedná o horečnaté onemocnění, které je provázeno bolestivým zduřením jedné nebo více slinných žláz. Nejčastěji jde právě o žlázy příušní, ale nemoc může zasáhnout i podjazykovou nebo podčelistní žlázu. Ve vzácných případech se mohou objevovat komplikace, kterými je třeba i zánět slinivky břišní nebo zánět varlat. „Říká se, že by muž mohl být po prodělané nemoci neplodný, ale proběhly studie, které nic takového nepotvrdily,“ uvádí vedoucí protiepidemiologického oddělení třebíčské pobočky Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Hana Pavlasová.

Od roku 1987 se u nás proti této infekční nemoci očkuje a očkovat se mohou nechat i ti, kterých se povinné očkování ještě netýkalo. „Před samotným očkováním by bylo možná vhodnější, aby si zájemce nejprve nechal vyšetřit protilátky. Možná nemoc jako dítě prodělal a nepamatuje si to. A pokud by protilátky opravdu neměl, postačí mu jedna dávka očkovací látky,“ vysvětluje dál Hana Pavlasová.

I když současný stav ještě nedosahuje míry epidemie, ze zdravotnických ročenek jasně vyplývá, že nemocných je letos pětkrát víc než v roce 2012. Tehdy na Třebíčsku onemocnělo 11 osob a na celé Vysočině bylo 39 nemocných. Ještě o dva roky dříve evidovali zdravotníci na okrese dokonce jen jeden případ příušnic a v celém kraji pouhých šest.

Jak je možné, že se nemoc objevuje, navíc především u dětí, které by mělo chránit povinné očkování? Podle lékařů jde především o schopnost organismu udržet v těle protilátky dlouhodobě. Aktuálně se otázkou šíření příušnic zabývá Národní imunizační komise ministerstva zdravotnictví. Prozatím byl zpracován víceúčelový sérologický přehled, který ve spolupráci s praktickými lékaři pro dospělé i pro děti a dorost prověřoval přehled protilátek proti spalničkám, příušnicím, virové hepatitidě B a pertusi. Přehled provádí a zpracovává Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a v Ústí nad Labem. Přehled byl zpracováván jen ve vybraných okresech. Za Vysočinu se jednalo o Žďársko a Pelhřimovsko. „Závěry ze sériologických přehledů ještě nejsou, ale na jejich základě se pak bude zvažovat i to, zda nezměnit očkovací schéma,“ dodává Hana Pavlasová.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk