Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pro dobrou věc běželi děti i dospělí

02.10.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Základní škola Komenského uspořádala v pátek 27. září charitativní akci s názvem Běh naděje. Start a cil byl situován do blízkosti historického mostu. Netradiční akce v sobě snoubí zdravý pohyb a veřejnou finanční sbírku.


Běh naděje 2019 je svým rozsahem zcela mimořádná humanitární akce, zaměřená na podporu výzkumu rakoviny, spojená s veřejnou sbírkou. Získané finanční prostředky poputují na výzkum a prevenci rakoviny, ale i jiných civilizačních chorob. Běh naděje má velký význam i v oblasti osvěty v péči o zdraví a zdravý životní styl s cílem předcházet civilizačním chorobám pravidelným pohybem a cílenou péčí o své zdraví, včetně vy- užívání pravidelných preventivních prohlídek u lékaře.

Celorepubliková akce je určena široké veřejnosti bez omezení pohlaví a fyzické výkonnosti. Trať je možné absolvovat jakýmkoliv způsobem – chůzí, během, na kole, bruslích, na invalidním vozíku či s kočárkem. Běhy se konají po celé zemi v období od dubna do listopadu. Běh naděje se inspiroval úspěšnou mezinárodní akcí Běh Terryho Foxe, který probíhal v České republice patnáct let (1993 až 2007). Terry Fox ( 1958 -1981) - kanadský atlet s amputovanou nohou, v roce 1980 se vydal na Maratón naděje, za 143 dnů uběhl napříč Kanadou 5 382 km, získával tím peníze na výzkum léčby rakoviny, nedoběhl, nemoc byla silnější, zemřel ve 23 letech. Po roce 1989 se Běh uskutečnil i v ČR, v roce 2002 se celosvětové akce zúčastnilo 53 zemí světa.

V Náměšťi nad Oslavou jej každým rokem připravuje žákovský parlament ZŠ Komenského společně s vedením školy. „Každým rokem se běhu účastní nejen žáci naší školy, ale zveme také děti z místních mateřských škol i veřejnost,“ shrnula ředitelka Hana Rousková. Každým rokem se běhu zúčastní na čtyři stovky dětí i dospělých. „Letos se Běhu Naděje účastnilo 354 lidí – děti z naší školy, školek, kolemjdoucí i jedna paní na vozíku. Vybrali jsme rekordních 10 565 Kč,“ sdělila nám výsledky jedna z pořádajících učitelek Marie Pemčáková. Kromě Náměště nad Oslavou se na Třebíčsku Běh naděje každým rokem koná kupříkladu v Myslibořicích. Podpořit dobrou věc a ještě si k tomu zasportovat budete moci i v Třebíči. Běh Naděje připravuje třebíčský sokol na čtvrtek 3. října od 10 do 14 hodin v Tyršových sadech.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk