Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pro zachránce židovských chlapců Antonína Kalinu

17.09.2015

TŘEBÍČ (kv) - Narodil se v roce 1902, v sedmatřiceti letech skončil jako přesvědčený komunista v nacistickém koncentračním táboře, dokázal ho přežít a díky němu i stovky židovských chlapců, pro které neváhal denně riskovat jediné, co mu v táboře zbylo, vlastní život. Zemřel v roce 1990. O jeho statečných činech se svět dozvěděl až mnohem později. Stal se Spravedlivým mezi národy, čestným občanem města Třebíče i držitelem státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně. Teď bude Antonína Kalinu trvale připomínat pamětní deska, umístěná na budově bývalé židovské školy v ulici Leopolda Pokorného.


Odhalení pamětní desky se bude konat ve středu 23. září v 17 hodin. „Místo pro umístění desky bylo vybráno až po dlouhém uvažování, protože rodný dům Antonína Kaliny, který byl v Kočičině na Cyrilově ulici, už dnes neexistuje. Proto padla volba na bývalou židovskou školu,“ vysvětluje městská zastupitelka Jaromíra Hanáčková. „Antonín Kalina je osobností, která si bezesporu zaslouží naši úctu. A mně osobně to připadá, že jde i o jakési symbolické pokračování mota, které máme v souvislosti s našimi památkami UNESCO, totiž soužití židovské a křesťanské kultury. Tohle je dalším příkladem toho, že to fungovalo i dál,“ dodává Hanáčková.

Středečního aktu se zúčastní i Alexandra Bodamer, vnučka Antonína Kaliny, která žije ve Spojených státech amerických a do Třebíče, ve které prožila své mládí, by měla dorazit už v pondělí. Mezi hosty nebude chybět ani Stanislav Motl, který na jméno Antonína Kaliny narazil poprvé v polovině 90. let v Izraeli. Po dlouhém pátrání pak světu představil dosud neznámého a nedoceněného hrdinu, jehož čin je srovnatelný s činy Schindlera nebo Wintona a v mnohém je ještě překračuje. Motl je také autorem knihy Děti Antonína Kaliny a v současné době o Kalinovi dokončuje pro ostravskou televizi dokumentární film.

V rámci odhalování pamětní desky vystoupí pěvecký sbor Coruscante. V Zadní synagoze se bude následně konat představení literárně dramatického souboru ZUŠ Prostějov, věnované příběhům lidí z židovských transportů.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk