Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Ilustrační foto
(foto: Ivo Nechvátal)

Profesionální hlídání dětí není dostupné

19.04.2010

Třebíč - S patřičnou dávkou cynismu si musel každý rodič občas položit nerudovskou otázku kam s ním, míněno s vlastním dítětem. Přitom je to běžná věc, onemocní hlídací babička, všichni známí, kteří by byli ochotni na dítě dohlížet, odjeli na dovolenou, druhý rodič pracuje přes týden pryč. Najít paní na hlídání nemusí být ani jednoduché, ani levné.


Kdo chce hlídat děti, měl by mít vyřízené také živnostenské oprávnění. Děti se dají hlídat v rámci živností, které se zabývají poskytováním služeb pro rodinu a domácnost, mimoškolní výchovou a vzděláváním nebo péčí o dítě v denním režimu. Paní na hlídání pracují samy na sebe nebo jsou zaměstnávány hlídací agenturou. Často nabízejí své služby studentky vysokých pedagogických nebo zdravotnických škol. Fungují také soukromé školky, které zajišťují hlídání mimo domov v malém kolektivu dalších dětí.

Za nejdražší je možné považovat soukromé školky, jejichž fungování se neřídí živnostenským, ale školským zákonem. Měsíční péče v takovém zařízení vyjde i na pětadvacet tisíc korun. Na Třebíčsku žádné takové zařízení nefunguje.

Agentury jsou nejdražší v Praze, tam jejich služba vyjde přinejmenším na 200 korun za hodinu. Jinde si účtují do 150 korun. To je i cena, kterou chce za své služby hlídací agentura v Třebíči. Jihlava nebo Žďár nad Sázavou jsou levnější. Ušetřit se dá i s paní na hlídání, která pracuje sama na sebe. Jejich služby snadno seženete za sto korun za hodinu. Vůbec nejlevněji nabízejí hlídání ženy, které jsou samy na rodičovské dovolené s vlastním dítětem.V Třebíči jsou takové služby nabízené asi za čtyřicet korun na hodinu. Připlatit musíte, pokud má být dítěti během delšího hlídání zajištěna svačina nebo oběd. Podobné ceny si účtují i ženy z jiných regionů. I v jinak drahé Praze se ceny této formy hlídání pohybují do šedesáti korun za hodinu.

V platbách platí několik zásad. Levnější je hlídání přes den. Při večerním hlídání, které obvykle znamená, že je u dítěte někdo od osmi večer do půlnoci, si musí rodiče asi o dvacet procent připlatit. Agentury a profesionální chůvy nabízejí něco jako množstevní slevy, jedno dítě za sto padesát, dvě děti za sto devadesát. Velké agentury, které podle svých internetových stránek zajišťují hlídání po celé republice, jsou schopné nabídnout také hlídání nonstop, popřípadě zajistí někoho, kdo pohlídá dítě na rodinné dovolené. Čtyřiadvacetihodinové hlídání vyjde minimálně na 1500 korun, jen o něco levnější je doprovod na dovolenou, agentury si účtují minimálně 1200 až 1400 korun za den. Zajímavou nabídku má jedna jihlavská miniškolka. Za den hlídání v jejich zařízení chtějí asi 220 korun. Pokud dítě, které k nim chodí pravidelně, onemocní, zajistí mu hlídání doma jen za třicet korun na hodinu. Rodiče ostatních dětí platí šedesát.

Neexistuje žádná živnost, která by se specializovala jen na hlídání dětí starších tří let. Živnostenských oprávnění, v jejichž rámci lze tuto službu provádět, je sice u živnostenského úřadu v Třebíči evidováno přes tři sta, fakticky ale děti nemusí hlídat nikdo. ˝Vzhledem k rozmanitosti obsahových náplní výše uvedených oborů živností nelze jednoznačně stanovit, zda se podnikatelé věnují vůbec hlídání dětí v rámci obsahové náplně těchto živností,˝ dodává Iveta Vorlová, vedoucí odboru Obecní živnostenský úřad Třebíč. Na takové živnostenské listy se dají např. pořádat kurzy, vařit a uklízet v domácnosti nebo se starat o zahradu. Oprávnění k péči o děti mladší tří let není třebíčským úřadem vydáno ani jedno.

I v Třebíči asi nakonec hlídání pro své dítě seženete, dokonce i za rozumnou cenu. Podle počtu zveřejněných inzerátů je ale víc těch, kteří budou s radostí pečovat o vašeho psa.


K hlídání dětí je nutné živnostenské oprávnění

Poskytování služeb pro rodinu a domácnost a mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti - jsou volné živnosti, na jejichž základě může být zajišťována péče o děti starší než tři roky a příležitostné krátkodobé hlídání dětí mladších. Obsahem živností není každodenní pravidelná péče o děti do tří let věku. K jejich provozování je nutné splnit jen všeobecné podmínky zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, to je plnoletost, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost.

Péče o dítě v denním režimu - je vázaná živnost. Kdo chce takovou živnost vykonávat, musí splnit požadovanou odbornou způsobilost, být zdravotní sestrou, asistentkou, ošetřovatelkou nebo porodní asistentkou. Způsobilost mají také záchranáři nebo sociální pracovníci. Musí být splněny podmínky zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk