Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Projev lidské tuposti a krutosti

21.06.2012

Třebíč - Žalostný pohled do popelnice se naskytl nálezci sotva narozených štěňátek na Revoluční ulici v Borovině. Ze dvou bylo jedno již mrtvé, druhé takřka na prahu smrti. Přivolaná hlídka městské policie neváhala, drobečka zabalila do mikiny jednoho policisty a nalezence přivezla do třebíčského útulku. Protože zde nejsou na takovéto prcky připraveni, pokračovala psí holčička do péče Klubu ochránců zvířat v Brně.


Odsud odpoledne přišla dobrá zpráva. Leontýnce, jak fenku v útulku pojmenovali, se podařilo najít náhradní psí mámu, fenku buldočka, která se stará a kojí již čtyři štěňátka, a ta naši Leontýnku přijala za svoji. Předtím jsme si ji mohli vyfotografovat. Na termoforu s teplou vodou, pečlivě zabalená do měkké látky spala a čekala na lepší zítřky.

„Je toho poslední dobou nějak moc,“ postěžovala si jedna z ošetřovatelek. „Lidi se asi zbláznili. Před pár týdny nám někdo přehodil psa přes plot. Chovají se ke zvířatům, jako by to byla nějaká věc.“ „A to rozhodně není,“ pokračoval Petr Ondráček, který má třebíčský útulek na starost. „Zrovna jsem se o tom bavil s právníky a v podstatě se jedná o trestný čin. Ty časy, kdy bylo zvíře považováno za věc a týrání tolerováno, jsou pryč. Liga na ochranu zvířat ČR podala na Okresní státní zastupitelství v Třebíči trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat a zanedbání povinné péče o zvíře.“

Podle nového trestního zákoníku, platícího od ledna roku 2010, již zvíře opravdu není věcí, ale živým tvorem schopným cítit bolest. Nový zákon řeší i týrání zvířat a chrání je před týráním, poškozováním jejich zdraví i bezdůvodným usmrcením, a to i v případě, že se nebude jednat o úmysl, ale o nedbalost. Trestat je možné i za zanedbání péče o zvíře a za týrání hrozí až tři roky.

Jak posoudí odborný komisař vyhození štěňat do popelnice, následkem čehož jedno zemřelo a druhé se ocitlo v nebezpečí života, se ukáže. Před právem římským platilo oko za oko, zub za zub. Co takhle vyhodit podobné surovce do popelnice?

Během naší návštěvy se v útulku objevil i miništáb televize Nova a odpoledne již běžela v televizi reportáž. Od Petra Ondráčka jsme vzápětí dostali toto poděkování: „Hned po odvysílání reportáže nám volali lidé i z Třebíče, že mají fenečku, která má malá štěňata, jestli nepotřebujeme náhradní mámu. To už jsme ale věděli, že v KOZu ji našli. Chtěl bych takto poděkovat za nabídky pomoci. Moc si toho vážíme, je to pěkné. Díky.“

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk