Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Prostřednictvím auta vyjadřuje nespokojenost s uprchlíky

12.09.2018

Třebíč (mm) - Podobných aut jezdí po silnicích stovky. Jenomže tohohle si všimnete na první pohled. Jeho majitel Bronislav Š. prostřednictvím svého vozu otevřeně poukazuje na problematiku uprchlíků. Muž, který většinu svého mládí spojil s Třebíčí, jezdí v současnosti po celém světě po montážích. A právě tam se jeho názor ujasnil.


Co vás přivedlo k tomu, nechat si takhle polepit automobil?

Je to protest. Chtěl jsem vy- jádřit to, že nesouhlasím celkově s tím, co se děje. Že se sem, do EU, tihle lidé snaží dostat jen kvůli štědrým sociálním dávkám. Jsou to lidé, kteří se zde nechtějí integrovat, nechtějí pracovat, učit se řeč, v drtivé většině jsou negramotní… Nejsou to uprchlíci, kteří utíkají před válkou, jsou to ekonomičtí migranti! A to se vůbec nechci vyjadřovat k nárůstu kriminality a teroristickým útokům v zemích, kde měli „otevřenou náruč“. Ale sedět doma nebo na pivu a nadávat na to, jak je to špatné, nebo klikat na sociálních sítích a tam se rozčilovat, to umí každý, ale já jsem chtěl udělat něco, co je vidět. To byla moje myšlenka.

Naznačil jste, že máte osobní zkušenost, jak se žije v zemi, kde převládají muslimové, což je převážná část uprchlíků. Byla spouštěcím mechanismem právě tahle zkušenost?

Ani ne, byl jsem tam služebně asi půl roku a ta zkušenost mi spíše pomohla poznat náturu těch lidí a jejich víru.

Jaká ta zkušenost byla?

Zvláštní, ale řekl bych, že spíše negativní. Je tam pro nás spousta zvláštností a vyplývá z toho v podstatě to, že kdo nevěří v Aláha, je „podřadná rasa“.

Měl jste konkrétní problémy?

Ano, dva, ale to bylo zřejmě více či méně z mé neznalosti. V prvním případě jsme seděli v jídelně u snídaně a u vedlejšího stolu došla místním obyvatelům v solničce sůl, tak jsem jim, v dobrém úmyslu, nabídl tu naši . Jenomže jsem to udělal špatnou „nečistou“ rukou a už bylo zle a táhli mě ven. Nevěděl jsem, že to bylo „špinavou rukou“, kterou oni dělají něco jiného… Podruhé jsem seděl u snídaně a měl jsem nohu přes nohu. U vedlejšího stolu byl opět problém, místní občan na mě začal něco hystericky hulákat. Až člověk, který nám byl nápomocen jménem Abdulah, mimochodem muslim, výborný, pozitivní a férový člověk a mohu říci kamarád, mi řekl, že to, že oni vidí moji podrážku, je pro ně strašná urážka. Nechápete, ale zvyknete si, neboť je to jejich země a jejich zvyky… Poučil jsem se.

Jaké máte ohlasy na váš protest v Česku?

Na úvod bych řekl, že mi někdo poškrábal auto a nenapadá mě proč… (smích) Taky nějaký plivanec na autě, vztyčený prostředníček nebo auto polepené samolepkami prezidentského kandidáta pana Drahoše, to bylo vtipné... Ale ohlasy jsou tak z osmdesáti procent kladné, dvaceti procentům lidí, kteří nějak vyjádří svůj názor, se to moc nezdá. Spousta lidí si to ale fotí a dává palec nahoru i během jízdy, třeba v koloně… Ale je to každého věc, jiný názor respektuji. Můj názor je takový a proto jsem ho dal otevřeně najevo.

Strach ale nemáte, když otevřeně vyjadřujete tento názor?

Nemůžu si hrát na nějakého hrdinu a tvrdit, že se ničeho nebojím, mám tři děti, ale ta moje naštvanost nad obavami a nejistotou převládá a v podstatě to i kvůli dětem dělám, pro jejich budoucnost.

Co vás na celé situaci štve?

Štve mě to, že do Evropy přicházejí takzvaní uprchlíci, kteří se nechtějí integrovat, nechtějí se učit cizí řeči a jediné, co je zajímá je, kdy dostanou peníze. Co se mi strašně, ale strašně nelíbí, je to, že vysoce ziskové neziskové organizace například úplně náhodou zachrání dvanáct kilometrů od libyjských hranic člun plný migrantů. To jsou opravdu velmi zvláštní náhody při velikosti toho prostoru a já se ptám, proč jim tedy nepomohli, pakliže měli opravdu problémy s plavidlem, dopravit se na nejbližší pevninu zpět a tím jim zachránit život. Proč jim dělají taxi do EU? Ať mi nikdo neříká, že to není byznys. Tohle je jistě velmi výnosný byznys… Také mě štve to, že takzvaní sluníčkáři chtějí pomáhat všude možně po světě, snaží se pomáhat ekonomickým migrantům, s fanatickou vizí multi-kulti. Proč ale nechtějí pomáhat lidem, kteří to potřebují tady u nás. Důchodci, zdravotně postižení nebo matky s dětmi, kterým otcové dětí neplatí alimenty, kolik ti mají peněz? Vždyť tihle lidé žijí mnohdy na hranici chudoby.

Dají se všichni uprchlíci házet do jednoho pytle?

Určitě ne, protože jsou uprchlíci, kteří skutečně utíkají před válkou. Těch je ale minimum, drtivá většina jsou ekonomičtí migranti. Jestliže se ale potřební migranti integrují a budou dodržovat naše pravid- la, stejně jako my musíme dodržovat jejich, pokud přijedeme do muslimské země, nemám problém s tím, že se jim pomůže. Nedávno jsem četl výrok nějakého polského poslance vládní strany který řekl, že v Polsku nevznikne žádná mešita do té doby, než jeho země bude moci v Saudské Arábii vybudovat katedrálu. Tenhle přístup se mi líbí.

Nesetkáváte se s názorem, že jste rasista a xenofob?

Setkávám, neustále…

A je to tak?

Určitě ne, nevadí mi Vietnamec ani Afričan, „kebabárny“ Turků jsou například dobré a často je to ve večerních hodinách jediná možnost, kde se dá najíst . Jsou to pracující lidé a mně vůbec nevadí jejich vyznání. Ať si každý věří, v co chce, ale musí být vidět, že se integroval, že dodržuje naše zásady a zákony a nevytváří tady problémy. Proti lidem, kteří ctí evropské hodnoty a pravidla dané země, vůbec nic nemám. Poznal jsem za ty roky spousty lidí, v Mikulově jsem třeba potkal cikána (sám říkal že je cikán, ne Rom), jmenuje se Honza. Otevřenějšího, vstřícnějšího a lepšího kamaráda jsem tam nenašel. Kdo mě zná, nemůže o mně tvrdit, že jsem rasista a xenofob.

Jaké má podle vás současná situace řešení?

Vracet ty ekonomické migranty okamžitě zpátky, aby se ani nevyloďovali. Lepší je pomáhat těm zemím přímo u nich doma, aby ze své vlasti neměli důvod vůbec odjíždět. To je podle mě základ všeho. Jsou to vesměs mladí silní perspektivní chlapi. Když všichni utečou, tak země zkolabuje. Oni by tam měli ekonomiku nastartovat.

Jak dalece jste ochoten protestovat?

Myslím, že v tomhle dělám víc, než většina lidí, kteří mají stejný názor a že je jich většina, ale zatím jsem nepřemýšlel, jak dalece bych v protestu zašel. Udělal jsem to, co jsem chtěl, dávám všem jasně najevo, jaký je můj názor, ale nemám nic dalšího v plánu. Rozhodně se nebudu radikalizovat, nikdy jsem nebyl a ani nehodlám vstupovat do žádné strany ani vyvolávat nepokoje. Jen vyjadřuji svůj názor, takhle jsem byl vychován.

Autor: mm
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk