Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

První rajčata budou v říjnu

15.08.2019

KOŽICHOVICE (pch) - Obrovský zájem veřejnosti vyvolal čtvrteční Den otevřených dveří v nových sklenících u Kožichovic. Už od druhé hodiny odpolední tam proudily davy lidí, kteří chtěli na vlastní oči poznat, co to na poli mezi Kožichovicemi a Třebíčí vyrostlo. Nakonec jich dorazilo více než pět set.


Rajčata se tam budou pěstovat moderní technologií hydroponicky. Sklízet se bude mezi říjnem a červnem. Spotřebitel by tak měl na stůl dostat čerstvá rajčata, která by tak měla být mnohem kvalitnější než ta dovážená ze zahraničí. Veškerá produkce je určena pro tuzemský trh.

Provoz ve skleníku bude řízen přes wifi, jež bude mít na starosti například vypouštění čmeláků, kteří budou ve skleníku žít a rostliny opylovávat. Pro zalévání se pak bude využívat především dešťová voda.

Skleník zabírá plochu zhruba dva a půl hektaru a růst v něm bude několik desítek tisíc rostlin. Přesněji řečeno, 20. srpna bude vysazeno 36 tisíc rostlin a pak asi v polovině prosince dalších 8 – 9 tisíc. Ve finále se o ně bude starat třicet pět zaměstnanců.

Řada dotazů během Dne otevřených dveří se týkala světleného smogu. Ten podle majitelů skleníku nehrozí. Vše vyřeší speciální zatmavovací fólie, která nepustí ven žádné světlo.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk