Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Raději si prý za autobus připlatí

08.01.2020

HROTOVICE (ap) - Vzrušená diskuse kolem zrušení přímého autobusového spoje z Hrotovic na Brno se rozpoutala na poslední schůzi městského zastupitelstva v loňském roce. Zastupitelé se mohli opřít i o text petice, iniciované učitelkou Hanou Vlčkovou.


Silou téměř pěti tisíc podpisů obyvatel, žijících na trase původní autobusové linky 340801 Dačice – Jemnice – Moravské Budějovice – Brno, která skončila 14. prosince 2019, lidé usilovali o její zachování. Nově zaváděné spoje jsou sice zajištěné, ale značně nepohodlné. Navíc v Hrotovicích nemohou lidé využít cestování vlaky a dráhy, která Hrotovicemi nikdy nevedla a nevede.

„Zvláště pro starší občany bude docela problém cestovat do M. Krumlova autobusem a tam přesedat na vlak. Navíc, když jedou třeba do nemocnice v Bohunicích, tak musí na vlakové nádraží a složitě se dopravovat do nemocnice. Komfort cestování se zkrátka ztratil. Takže u studentů a zvláště starších občanů takové cestování vyvolalo značnou nevoli,“ konstatovala i tajemnice městského úřadu Dana Růžičková.

Při diskusi v hrotovickém zastupitelstvu na téma veřejné dopravy také zaznělo, že se důchodci raději vzdají nejrůznějších slev na dopravu, protože jsou stejně nesmyslné. Raději si prý zaplatí plné jízdné, ale hlavně ať autobus jede a dopraví je až do Brna. Ale pravda už to nebude. Systém veřejné dopravy na Vysočině nyní mění mnohaleté dopravní návyky. Podle vedení Kraje Vysočina ale není možné posilovat souběžnou dopravu a ještě ji financovat na území jiných krajů. Na jaře 2020 dojde ke spuštění jednotného přestupního tarifu a dispečinku veřejné dopravy tak, aby docházelo v případě mimořádností ke koordinaci veřejné dopravy.

Ilustrační foto HoN

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk