Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Radioaktivity máme v Jáchymově víc, než jí máte u vás v Dukovanech

07.08.2019

TŘEBÍČ (ap) - Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) se domnívá, že pokud by do místa výstavby hlubinného úložiště použitého jaderného paliva přišly dvě stovky dobře placených specialistů s rodinami a zde by odváděly i daně, obce a města by se doslova „praly“ o možnost, aby se hlubinné uložiště kutalo právě u nich.


Místopředseda Senátu PČR Jan Horník byl součástí delegace Senátorského klubu Starostové a nezávislí (STAN), která na pozvání senátorky Hany Žákové navštívila v úterý a ve středu minulého týdne Třebíčsko. „Aby kolegové ze Senátu viděli, že Třebíčsko není jen nějaká oblast na mapě,“ pravila senátorka Žáková. Senátoři proto navštívili reaktorový sál Jaderné elektrárny Dukovany, i vodní elektrárnu Dalešice a také genetickou banku. S vedením elektrárny senátoři za STAN konzultovali například i možné dodavatele nových bloků dukovanské jaderky. Na lodi, plující po Dalešické přehradě úterním podvečerem, měli senátoři také možnost potkat se i se starosty z okolních obcí a probrali otázky zajímající obě strany. Ve středu si pak skupina senátorů prohlédla třebíčské židovské město a na třebíčské radnici diskutovala o zkušenostech s administrativou, spojenou s členstvím tamních památek v UNESCO.

Senátor Jan Horník působí již od roku 1990 (!) po řadu volebních období jako starosta Božího Daru, je místopředsedou hnutí STAN a zároveň místopředsedou Senátu za Karlovy Vary. Působil také ve Správě úložišť radioaktivních odpadů. „S ředitelem Jaderné elektrárny Dukovany jsme hovořili o tom, jak je důležité pracovat s lidmi a zejména s mládeží. Já jsem dlouho byl členem rady SÚRAO a pochopil jsem, jak je možno, možná i v tomto regionu, očekávat jednou hlubinné úložiště,“ řekl na tiskové konferenci ve středu minulý týden v budově Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči-Borovině.

Uhlí zachovejme pro příští generace

Horník byl podle vlastních slov vždy nepřítelem toho, aby se uhlí v Podkrušnohoří bralo jen na spalování, protože je to cenná surovina pro chemický průmysl a je třeba ji proto zachránit pro budoucí generace. „Jediná možnost, která uhlí nahradí, je jádro. Také už dnes vím, že nejsme schopni v našich podmínkách nahradit fosilní paliva. Jediná šance pro nás je jádro. Já si myslím, že to dává logiku, když se uzavřou současné čtyři bloky Dukovan a postaví se dva nové. Dává to logiku, aby se vlastně v tom samém areálu postavila nová elektrárna,“ pravil Horník.

A pokud jde o nebezpečí radioaktivity? „Kdybyste žili v Jáchymově, odkud jsem, tak tam nachytáte tolik radioaktivity, o které se vám ani nezdá. Také tam s tím musíme žít a myslím si, že jenom osvěta nám pomůže do budoucna naše velké cíle v oblasti energetiky splnit,“ konstatoval Horník, podle kterého stát v úsilí o obnovu energetických zdrojů zatím hodně zklamal: „Ale včera jsem nabyl přesvědčení, že přece jenom ČEZ a konkrétně Jaderná elektrárna Dukovany jsou v tom nejdál.“

V SÚRAO nic nezmohl

Senátor Horník působil v radě SÚRAO za Parlament, přesněji za Senát PČR. A protože je zároveň starostou, tak v SÚRAO prezentoval i názory starostů. „Bývalé vedení SÚRAO na nás, starosty, vůbec neslyšelo. A když máte jeden hlas v radě SÚRAO, tak v podstatě nic nezmůžete. Stát nechtěl slyšet, že musí udělat to, co udělali třeba ve Švédsku, kde je obrovská podpora jádra. Ze dvou set lokalit tam byly nakonec vytipovány dvě. Dvě místa se o to hlubinné úložiště rvala. My jsme to vůbec nechápali a ptali jsme se starostů, proč to tam chcete dělat? Proč máte takovou podporu obyvatelstva? A oni nám říkali, že přijde minimálně sto až dvě stě špičkových odborníků, kteří jsou velmi dobře placení a ti přitáhnou i svoje rodiny a budou u nás odvádět daně. A to byla údajně jediná motivace, proč ta dvě místa se tam o to úložiště prala,“ řekl na třebíčské tiskovce senátor Horník a pokračoval: „Samozřejmě jsou nutné kompenzace. Náš stát nebyl schopen se s tímto problémem vyrovnat. Doufám, že i nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček bude osobou, která toto pomůže změnit.“

Miliardy začněte utrácet v Třebíči

„Jinak, SÚRAO má na účtu asi 25 miliard, čili není problém s nimi začít pracovat. A začít s nimi pracovat tady v Třebíči. Dovedu si představit, že SURAO by mělo začít pracovat i v tomto domě, v Alternátoru, a začít sem vodit děti,“ poradil senátor Horník, který prý je, co se alkoholu týče, whiskař, na kterého prý z pobytu v Třebíči udělala největší dojem návštěva baru, kde se místní whiska vyrábí. „Musím říci, že jsme ji ochutnali a je doopravdy stejná jako irská whiskey,“ pochválil třebíčské paliče Horník.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk