Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Emanuel Ranný tiskne své grafiky i na největší formáty strojně vyráběných ručních papírů.
(foto: ap)

Ranný vystavuje na zámku ve Křtinách

07.09.2017

Křtiny (ap) - Třicet grafických listů a několik obrazů vystavil grafik z třebíčského Nehradova Emanuel Ranný na zámku ve Křtinách nedaleko Brna u příležitosti jednání Rady Evropy. Vernisáž Ranného výstavy byla ve středu 6. září součástí kulturního programu pro asi stovku významných hostů z dvaceti zemí Evropy.


Výtvarná díla Emanuela Ranného (1943), jenž se celoživotně inspiruje krajinou Českomoravské vrchoviny a Dalmácie, tak přispěla k vytvoření odpovídajícího kulturní prostředí pro delegáty, kteří na zámku ve Křtinách jednali o Evropské úmluvě o krajině.

Grafika v pojetí Emanuela Ranného je výtvarnou metaforou krajiny a celého světa. Autor už za své dílo získal Kamennou medaili, která je nejvyšším vyznamenáním Kraje Vysočina. Je určená tomu, kdo se svojí dlouhodobou prací zasadil o významný prospěch obyvatel Vysočiny.

Inspirace krajinou v okolí Ptáčova dala už před několika desetiletími vzniknout nejznámějšímu z Ranného grafických cyklů, nazvanému Havraní krajiny. Především technikou suché jehly vytvořil řadu listů, které jsou i kongeniálním výtvarným doprovodem veršů jeho oblíbených básníků. V této technice také vytiskl několik svých bibliofilií, japonskou knižní tradicí inspirovaných skládaných knih. Znalci umělecké grafiky oceňují rovněž fakt, že původně komorní grafickou technikou suché jehly autor dokázal realizovat i tisky těch největších formátů průmyslově vyráběných ručních papírů.

Vedle hlubotisku se Ranný věnuje i kamenotisku, tedy litografii. Také v nejzávažnějších listech, realizovaných touto technikou, se mu inspirací stala především krajina. Litografie autorovi nabídla jak možnost soutisku mnoha barev zemitých odstínů, tak výrazně redukovanou barevnost, založenou někdy na maximálním kontrastu oranžové a černé. Grafické listy Emanuela Ranného byly vystaveny na mnoha výstavách české grafiky doma i v cizině. Již řadu let se Ranný věnuje také malbě obrazů, které jsou ohlasem členitosti především krajiny Dalmácie, kam se opakovaně vrací.

Zájemcům o dílo Emanuela Ranného přibližuje jeho tvorbu obsáhlá monografie, vydaná u příležitosti sedmdesátin autora a konání retrospektivních přehlídek jeho tvorby. Impozantní kniha o 333 stranách formátu 285 x 240 milimetrů je vybavená výrazně žlutou předsádkou, umělcovou oblíbenou barvou dalmatské rostliny žuky a snad i na Vysočině hojného svízele syřišťového.

Zámek ve Křtinách na Blanensku procházel od roku 1994 rozsáhlou opravou a nyní slouží jako účelové zařízení Mendelovy univerzity v Brně. Bývá využíván k praktické výuce studentů, pro účely pořádání konferencí, seminářů, školení a dalších vzdělávacích akcí. Vedle této hlavní vzdělávací činnosti se však na zámku konají také výstavy a s nimi spojené vernisáže, koncerty či plesy. Ranného výstava na zámku ve Křtinách potrvá do konce října.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk