Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rapeři podpořili vzdělávání dětí v Bangladéši

30.12.2014

Jihlava - Hip hopová skupina Pio Squad z hlavního města Vysočiny, dříve známá pod názvem Jižní Pionýři, o sobě po dlouhé době odmlky dala opět vědět. Kapela, která už prakticky pár let nevystupuje, však letos odehrála několik koncertů na podporu vzdělávání dětí v Bangladéši. Pio Squad vznikli již v roce 1998 a mají na svědomí tři alba a spoustu hostování u dalších interpretů včetně spolupráce s Jarkem Nohavicou. Myšlenka uspořádat sérii koncertů, jejichž výtěžek by pomohl dětem v jednom z nejchudších koutů světa, napadla jednoho z členů kapely Martina Hrdličku. My jsme mu při té příležitosti položili několik otázek.


Martine, řekni nám něco více o vašem projektu. Proč zrovna Bangladéš a jakou to má spojitost s nevládní organizací ADRA?

Bangladéš je jedna z nejlidnatějších zemí světa. Na velikosti území bývalého Československa žije kolem 170 milionů lidí, což je ještě více než v celém Rusku. Jejich klimatické podmínky (především záplavy), chudoba a nefunkční systém dělá z těchto lidí jedny z nejchudších na světě. A česká ADRA ve spolupráci s tou bangladéšskou mají velice dobré vztahy s lidmi ze slumů, a tak jsme měli přístup i tam, kam by se jen těžko dostal běžný turista. Tím, že jsme tam i odcestovali, jsme se mohli přesvědčit o smysluplnosti této akce. Poznali jsme úzké vztahy rodin ze slumu s učiteli a mohli vidět radost a vděčnost dětí, pro které je vzdělání cesta ven ze začarovaného kruhu chudoby.

Jak dlouho nosíš tento nápad v hlavě?

Nápad nebyl pouze můj a vznikl kolem června. Dnes jsme už zpět z cesty, klip je natočen, pracuje se i na samotném songu a v únoru bude koncert, křest klipu a beseda s promítáním.

Kolik peněz se doteď vybralo?

Posláno je zatím 30 tisíc. Další podobnou částku ještě posíláme a věříme, že to nejsou poslední peníze. Rádi bychom se dostali ke 100 tisícům. Je to plivnutí do moře, ale právě proto má smysl tyto věci dělat.

Něco jiného je představa, jak to v takovém slumu může vypadat a něco jiného to vidět na vlastní oči. Jak to tam po vašem příjezdu vypadalo? Jaké to v tobě zanechalo pocity?

Neumíme si představit podmínky, v jakých tam lidé žijí. Něco jiného asi je záběr kamer a něco jiného cítit tu atmosféru a jedinečnost okamžiku. Ti lidé vědí, co je to málo, my ne. Přesto si nestěžují na svůj úděl, jak jsme zvyklí tady u nás, a statečně se perou se životem. Jsou vstřícní a jsou schopni z toho nic, co mají, se i podělit. Doteď srovnávám situace z Dháky tady s tím světem a musím říct, že v naší civilizované společnosti je něco opravdu špatně.

Natočili jste zde i následný videoklip, který by měl projekt Čalantika propagovat?

Přesně tak. Chceme udělat gesto, pohnout srdcem a přimět lidi přemýšlet dál, než za hranice svého bytu a města. Věřím, že klip bude inspirací, že udělat něco dobrého pro druhé má smysl. A že stačí málo, abychom jinému člověku změnili život k lepšímu.

Kolika dětem a jak může tento projekt pomoci?

Ve škole, kterou podporujeme, je 50 dětí a zhruba 100 rodičů, se kterými je škola v kontaktu a vzdělává i je. Jen další české koruny mohou ze dvou tříd udělat tři a i když jsou to pouhé 2.5 procenta dětí z jednoho slumu, kterých je v Dháce nespočet, jsou to skuteční lidé, kterým se otevírají nové možnosti. A skuteční lidé a jejich radosti a strasti nejdou porovnávat s jakýmikoli čísly.

Jak se do sbírky mohu aktivně zapojit a podpořit bangladéšské děti na cestě ke vzdělání?

Děti tam nijak. Nemají peníze. A aby měly peníze, musí do práce. Běžně tam pracují děti od šesti let jenom proto, aby mohly přispět do rodinné kasy. To málo, co si vydělají, nepokryje ani jídlo s nájmem. Ano, i ve slumech se často platí. A činí to zhruba polovinu příjmu. Jedinou možností jsou právě školy, jako je ta „naše“, kde se mohou učit a nic neplatit. Tak se naučí nejenom psát, číst, počítat, ale především se mohou opět stát „bezstarostnými“ dětmi, které si hrají, usmívají se a nemusí v nelidských podmínkách pracovat celý den. Více o tomto projektu se dozvíte na internetových stránkách www.calantika.cz, kde se můžete dočíst jak podpořit projekt, skouknout nějaké videa a přečíst si podrobnosti. Kdo by rád podpořil Čalantiku skrze naši kapelu, může na stránkách www.piosquad.cz poslat jakoukoli částku naší bránou. Darujme těm dětem alespoň kousek dětství a šanci lepší budoucnosti.

Autor: Libor Matoušek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk