Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Referendum: Ano elektrárně, ne úložišti

11.04.2016

SLAVĚTICE (pch) - V neděli 10. dubna většina voličů ve Slavěticích vyrazila k volebním urnám. Ve vesnici dva kilometry od Jaderné elektrárny Dukovany se s trochou nadsázky rozhodovalo o osudu elektrárny. Voliči odpovídali na dvě otázky: 1. Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic bez připomínek? 2. Souhlasíte se stavbou nových bloků v případě, že vláda bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů obce?


K urnám mohlo dorazit 194 voličů, přišlo jich 152, což je téměř osmdesát procent. Normálně ve Slavěticích přijde ke komunálním volbám kolem sedmdesáti procent a k celostátním volbám kolem padesáti procent voličů. Aby referendum bylo platné, muselo se ho zúčastnit minimálně třicet pět procent voličů.

Na první otázku odpovědělo 11 občanů ANO a 136 NE. Na druhou pak řeklo ANO 89 lidí a NE 60. Což je, jak se všichni shodují, v této chvíli nejpřijatelnější možný výsledek. Iniciátorem referenda byla opozice z řad KDU-ČSL, jejímž mluvčím se stal Antonín Kovář.

„S výsledkem jsem spokojen,“ prozradil starosta Slavětic René Moravec. Ten také poukázal na chování předsedkyně volební komise, která v sobotu odpoledne iniciovala roznášení letáků po obci. Leták byl v podobě hlasovacího lístku, na kterém byly zaškrtnuty odpovědi. „Zákon to nezakazuje, k žádnému porušení nedošlo. Jde tu spíše o morální stránku věci. Myslím, že když je někdo jmenován do komise, má se chovat nestranně,“ řekl starosta, který tuto připomínku prosadil do zápisu o referendu.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk