Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rekonstrukce sokolovny se odkládá

22.07.2019

NAMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Současná doba nepřeje výstavbě. Nezaměstnanost je prakticky nulová, všude je hlad pro kvalitních řemeslnících a stavební firmy houfně odmítají zakázky. Práce je totiž tolik, že si mohou vybírat. Aktuální situace se promítá i do plánovaných obecních staveb a rekonstrukcí. Ty se buď realizují o mnoho dráž anebo také vůbec. To vše se odrazilo také na plánované rekonstrukci náměšťské sokolovny.


Dlouhé měsíce příprav, čtyři výběrová kola na dodavatele a výsledek je nula. Projekt z roku 2018 v hodnotě 50 milionů korun, by za současných podmínek vyšel na téměř dvojnásobnou cenu. Smutná realita. V prvním kole výběrového řízení se nabídková cena vyšplhala na sedmdesát milionů korun. „Považovali jsme to za hodně vysokou cenu,“ podotkl starosta Vladimír Měrka. „Ceny jsme prověřovali u dodavatele projektu, udělali jsme si vlastní průzkum. Zajímala nás kupříkladu cena oken, dveří, jednotlivých prvků interiéru,“ doplnil. Výsledky byly hodně zajímavé. Kupříkladu za dveře si jedna firma účtovala 860 tisíc korun a jiná tři miliony. „Dle průzkumu jsme vzali průměr a ceny jsme pro druhé kolo výběrového řízení zastropovali. Jenže jsme nedostali žádnou nabídku,“ popisuje starosta. Před třetím kolem výběrového řízení se podařilo snížit rozsah prací. Kanalizace, osvětlení a komunikace by se realizovala mimo projekt z jiných zdrojů, čímž by se ušetřilo osm milionů. Dodávka vnitřního vybavení v hodnotě pěti milionů korun byla vyjmuta s tím, že se sokolovna bude postupně dovybavovat. Nejvyšší možná cena, kterou bylo město ochotno akceptovat, bylo 60 milionů korun. Bohužel ani třetí kolo nebylo úspěšné.

„Ptali jsme se firem, proč do toho nešly, komunikovali jsme s nimi a na základě toho jsme upravili podmínky výběrového řízení. Prodloužili jsme termín výstavby, snížili jsme nároky na reference,“ popsal místostarosta Jan Kotačka. Čtvrté kolo výběrového řízení bylo vyhlášeno bez zastropování a navíc byl termín dodání nabídek i prodloužen. Vše bez úspěšně.

„Tudy cesta nevede. V současné době je přetlak zakázek, firmy mají dost práce a chtějí dělat se ziskem. To, co se v současné době projektuje, se uskuteční asi ze šedesáti procent pro předraženost. Investoři to vzdávají, ceny u pozemních staveb raketově rostou,“ posteskl si starosta. Rada města na téma sokolovny opětovně jednala a rozhodla se, že nechá stávající projekt upravit a osekat. „Nebudeme dělat celý rozsah prací, snížíme objem. Uděláme fasádu, okna, interiér – parkety, toalety.

Více v tištěných novinách.
Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk