Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
A od rentgenu rovnou zpátky do ambulance, lékař má snímek na monitoru.
(foto: Ivo Nechvátal)

Rentgen na poliklinice předběhl dobu

14.10.2010

Moravské Budějovice - Poliklinika téměř osmitisícového města až donedávna nedisponovala vlastním rentgenem. Pacienti museli ke snímkování přecházet do zdejší léčebny dlouhodobě nemocných nebo byli převáženi do Třebíče. Tato situace přináší určitá rizika jak pro pacienty, tak pro lékaře.


Moravskobudějovická poliklinika prochází v současnosti spoustou pozitivních změn, nedávno byl kupříkladu uveden do provozu nový lůžkový výtah, který umožňuje bezproblémové převážení pacientů mezi jednotlivými ambulancemi. Proto se vedení společnosti Poliklinika, s.r.o., jehož jednatelkou je místostarostka Jana Kiesewetterová, rozhodlo pokračovat v nastoupeném trendu, totiž zařídit polikliniku tak, aby svým vybavením a odbornými medicinskými službami byla schopna poskytnout pacientům maximální komfort. „Přemýšleli jsme, jak prostory, které se zde na poliklinice uvolnily, efektivně využít,“ říká místostarostka Kiesewetterová, „a dospěli jsme k názoru, že zřídit zde RTG pracoviště je v podstatě nezbytné.“

Mít na poliklinice moderní rentgenové pracoviště je v dnešní době věcí standardu. Tím, co je na moravskobudějovické poliklinice navíc, je zapojení rentgenového pracoviště do sítě tak, že se digitálně pořízený snímek během chvilky objeví na monitoru počítače v ambulanci, odkud byl pacient na RTG vyšetření odeslán. Zajištěna je i spolupráce s rentgenologickým oddělením Nemocnice Třebíč. V případě akutní potřeby tam mohou být snímky po síti odeslány k odbornému popisu. „Jednání s ředitelem Nemocnice Třebíč Ing. Leošem Dostálem byla věcná, pan ředitel byl vstřícný,“ pochvaluje si Kiesewetterová. Popis snímků odborným lékařem přímo na místě na poliklinice v Moravských Budějovicích ještě téhož dne bude samozřejmě taky k dispozici.

Digitalizace rentgenového pracoviště, jež je svým provedením na špičkové úrovni v rámci ambulantních zařízení v České republice, byla jednou z podmínek doporučení Radiologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Moravskobudějovické pracoviště tak v předstihu splňuje kriteria, která budou požadována v budoucnosti.

Pro pacienty kromě mnohdy nepříjemného pobíhání po městě odpadají i prodlevy, kdy čekali na chodbě, až budou vyzváni k vyzvednutí snímků, které pak odnesli svému ošetřujícímu lékaři. V současné době probíhají intenzivní jednání se zdravotními pojišťovnami, smlouva s tou největší je na spadnutí.

„Obyvatelé Moravských Budějovic a okolí si zaslouží mít kvalitní zdravotnickou péči. A nový rentgen k tomu rozhodně přispěje,“ uzavírá Jana Kiesewetterová.

Autor: Ivo Nechvátal
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk