Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Řeznické muzeum zatím jen v projektu

07.03.2018

Náměšť nad Oslavou - Novostavba dvoupodlažní budovy specializovaného řeznického muzea v Náměšti je už nějaký čas vyprojektovaná. Předpokládanou finanční podporu z programu rakousko-české spolupráce však tento projekt nezískal. Oddaluje se tím otevření muzea, které už mělo v těchto dnech vítat první návštěvníky.


„Žádali jsme dvakrát o dotace v rámci evropských fondů i v rámci Interregu. Ale vzhledem k tomu, že nestavíme Čapí hnízdo a nestojí za námi Agrofert, tak je to tak, jak to je. Bohužel. Nebudeme si nic nalhávat,“ konstatovala Jaroslava Pavlíčková. Z příhraniční podpory v rámci programu Interreg ale nebylo vyloučeno jen náměšťské řeznické muzeum, nýbrž všechny předložené projekty z Kraje Vysočina. „Nevím, proč to rakouská strana stopla. Jsem zklamaná k přístupu k nám, malým muzeím. Ale nevzdáváme se, prodloužili jsme si stavební povolení. Nyní jsme na začátku nového dotačního období a podmínky jsou zatím nepříznivé nejen pro nás, ale i všechna malá státní muzea. My už jsme do projektu nového muzea vložili nemalé prostředky, minimálně dva miliony. Naše budoucí expozice máme promyšlené, ale zatím je to tak, že čekáme na potřebné finance,“ vysvětlila Pavlíčková.

Rodině Pavlíčků se v rámci jejich žádostí do fondů snažilo pomoci i vedení města. „Z některých jednání jsem měl pocit, že Rakušáci hledali víc prob- lémy, než možnosti spolupráce mezi rakouskou odbornou i laickou veřejností, která by mohla poznávat historii řemesla, jakým řezníci jsou. Byl to zajímavý projekt, ale bohužel úspěšný nebyl. Vím, že v současné době Pavlíčkovi hledají zdroje, které by jim napomohly jejich obrovský mobiliář umístit do důstojných prostor,“ řekl náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Vyrůst má vedle sokolovny

Řezník Jan Pavlíček zakoupil už před časem na stavbu muzea pozemek od města v centru Náměště v sousedství okružní křižovatky, tenisových kurtů a sokolovny. Zastupitelstvo města podpořilo myšlenku vzniku ojedinělého řeznického muzea v Náměšti a vyjádřilo to „lidovou“ cenou 100 Kč za metr čtvereční stavebního pozemku. „Dá se říct, že je to nejcennější možné místo ve městě. Takže jsme s panem Pavlíčkem uzavřeli dvoustrannou smlouvu, kde ho zavazujeme k tomu, že může na tom místě postavit pouze řeznické muzeum, “ zdůraznil náměšťský místostarosta Jan Kotačka.

Staré muzeum už nevyhovuje

Nový objekt má nahradit dosavadní muzeum, které sourozenci Pavlíčkovi otevřeli 21. ledna 2012 v sousedství Penny marketu. Nová muzejní budova poblíž sokolovny podle projektu architekta Jiřího Horáka musí především unést těžké stroje z oceli a litiny. „Proto jsme upustili od myšlenky na rekonstrukce starých objektů, protože by to bylo nákladné,“ vysvětlila Jaroslava Pavlíčková. V přízemí nového prostornějšího muzea mají být nainstalovány expozice s ukázkami tří kompletně vybavených řeznických dílen a tematické výstavy židovského, romského a rakousko-českého řeznictví, mapující třeba i tovaryšské cesty našich řezníků do Vídně.

Přednáškový sál v horním podlaží má být k dispozici pro konference, prezentace a besedy o současné výrobě a zpracování masa. „Aktivity a témata, které tam budou probíhat, dojednáváme a upřesňujeme s našimi partnery. Chceme, aby si návštěvník i sedl a v klidu se podíval na samotnou expozici, což v současnosti není možné. Chtěli bychom tam dát větší prostor exponátům i většímu počtu návštěvníků, aby v expozici mohli strávit klidně celý den. Bude tam také potřebné zázemí jako je šatna nebo toalety,“ přiblížila Pavlíčková.

Řezničina u nás upadá

Společnou snahou provozovatelů muzea bude zaujmout a nalákat pro řezničinu mladé lidi, aby se nevytratila odbornost, která v oblasti zpracování masa byla v Česku vždycky vysoká. „Aby mladí zkrátka zjistili, že náš obor není tak hrozný, jak se někdy traduje. I když samozřejmě je to pořád dřina. Už můj táta-vizionář před léty říkával: uvidíš, jednou tu řezničinu nebudeš mít s kým dělat, nebudou lidi! A opravdu, dnes taková situace je,“ podotkla Pavlíčková.

Současný vývoj řeznictví u nás není dobrý a Jan Pavlíček si při jeho hodnocení nebere servítky: „Já si myslím, že i velcí řezníci budou dělat dobré věci, když je od nich lidi budou chtít. Neexistuje řezník v České republice, který by dělal všechno nejlíp nebo všechno nejhůř, každý má svůj specifický výrobek, který lidem opravdu chutná. Ale je pravda, že někteří obchodníci by k nám rádi dovezli všechny potraviny z Polska. Na to se čeká, až už nebudeme mít maso s kým dělat. Až už tady nebudou žádné chovy prasat a hovězího, které se ve velkém ruší.“

Běh na dlouho trať

Pro správu muzea založili sourozenci Pavlíčkovi neziskovou organizaci, která se má starat o jeho provoz. Takže už to není rodinná záležitost, organizace se jmenuje Řeznické muzeum Jana Pavlíčka z.s.. Zkratka znamená „zapsaný spolek“, ten v minulých měsících pracoval na projektu společné expozice v rámci rakousko-české spolupráce s Muzeem všedního dne v Neupölle. V Rakousku nedošlo k přetržení tradice, jako u nás po roce 1948, a bylo by jistě zajímavé porovnání osudů malých řezníků tam a u nás. Záměr přiblížit ojedinělým muzeem osudy malých řezníků od dob Rakouska-Uherska, jak se toto řemeslo vyvíjelo v Dolním Rakousku, na Vysočině a na Jižní Moravě, však zatím nevyšel.

Nejen košer řeznictví

Díky sourozencům Pavlíčkovým mohou zájemci v Třebíči vidět v expozici v bývalé židovské čtvrti rozdíly mezi židovským a křesťanským řeznictvím. Na letošní podzim chystá Technické muzeum Brno výstavu o řemeslech a průmyslu v letech první republiky. Jeho pracovníci minulý týden přijeli do Náměště k Pavlíčkům domlouvat podmínky zapůjčení některých exponátů pro expozici řeznického průmyslu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk