Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Roboti si předávají energii mezi komínem (fabrikou), kde se uskutečnil první ročník Zámostí, a loukou, kde se koná Zámostí v posledních letech.
(foto: Ivo Svoboda)

Roboti propojili laserovým paprskem Zámostí

13.06.2018

Třebíč - O Jířím Kratochvílovi jsme již v Horáckých novinách psali ve spojení s jeho kovovými kytarami, které nejenom dobře vypadají, ale také dobře hrají. Jirku, jemuž přátelé neřeknou jinak než „Šulec“, ale baví i jiné věci než jeho práce zámečníka a kytary. Připravuje i jiné projekty, kterých má, podle slov jeho přátel „plnou hlavu“. Na festivalu Zámostí, který je od začátku výjimečný také svou výtvarnou sekcí, „Šulec“ představil soubor šesti robotů propojených laserovým paprskem.


Jak vůbec vznikal tento neobvyklý nápad? Proč zrovna roboti, propojení laserem…

Ono to celé začalo laserem. Prvotní nápad přinesl Peter Huba. S tím, že chce natáhnout přes Zámostí laserový paprsek. Což znělo zajímavě, ale jeho verze byla velmi komplikovaná. Bylo to velice drahé a technicky si v podstatě neumím představit, jak to realizovat. A tak se od projektu ustoupilo. Asi po roce jsem na internetu náhodou objevil laser za slušné peníze, který by měl mít dostatečný výkon. A v té chvíli jsem si vzpomněl na tento nápad. Objednal jsem jeden na zkoušku a ukázalo se, že by to mělo jít. No a já, pokud něco dělám, tak si k tomu dodávám svoje. Přemýšlel jsem, jak celou věc technicky vyřešit a nakonec jsem došel k názoru, že bude nejlepší vyrobit loutky, které budou podobně nastavitelné jako lidská kostra. A pak mě napadlo, že asi nikdo neudělal sochu nějakému punkáči, v tu chvíli vznikli robotopunkáči.

Bylo to náročné záměr uskutečnit?

Dělal jsem už jednodušší věci. Celý systém byl založený na tom, že jsme se museli přesně trefit paprskem do fotobuňky, která spustila další laser. A seřídit paprsky bez jakýchkoliv přístrojů, jen povolením nebo utažením šroubku, na vzdálenost delší než 200m nebylo jednoduché. Naštěstí se ukázalo, že je to reálné, i když jeden nám dal opravdu zabrat a strávili jsme na něm při instalaci skoro dvě hodiny.

Kolik jsi na projektu strávil času? Pomáhali ti přátelé?

Přemýšlel jsem nad tím asi 3 měsíce a samotná příprava zabrala asi týden a půl. S výrobou mi pomohli chlapi od nás z dílny a se samotnou montáží výškaři Petr Havlík a zejména Míra Kašpar a Filip Močko, kteří se mnou pobíhali po střechách do tří do rána.

Museli jste mít asi všemožná povolení. Lézt na komín a usazovat roboty…

Už když jsem vymýšlel, kudy paprsek půjde, myslel jsem na to, aby bylo možné dohodnout vstup bez velkého papírování apod., zkrátka lidskou dohodou. Kde jsem někoho znal, domluvil jsem montáž sám a zbytek vyřídil můj asistent Milan Šťastný. Tímto bych chtěl poděkovat všem majitelům objektů za jejich ochotu, že nám umožnili je využít.

Je laser nebezpečný? Kde se dají takové věci sehnat?

Jak se říká, tohle doma nezkoušejte. Tedy v nesprávných rukách by mohl být. Já se snažím při všem, co dělám, mít vše dořešené, aby se nic nestalo a bylo to bezpečné. Tím pádem nebudu ani říkat, kde se laser dá koupit.

Hodně lidí říká, že se jim na Zámostí líbí především nasvícená židovská čtvrť. Posunul jsi to o krok dál. Co plánuješ na příští rok?

Myslím, že Zámostí se po několika letech hledání, kam vlastně směřovat, našlo. To, co ho dělá jiným a výjimečným, je právě Zámostí v Modrém, odehrávající se v bývalé židovské čtvrti. Nejde jen o nasvícení. Je tam spousta instalací, hudby v ulicích od komorní po tvrdou kytarovku, letos byla například i soutěž básníků. Celá akce jde nahoru a myslím, že v příštích letech se máme na co těšit. Nějaké nápady na příští rok mám, ale to je ještě všechno daleko, je potřeba promyslet a vyřadit kraviny.

Nešlo by zařídit, aby roboti svítili přes město pořád?

Na víkend město ozvláštnit je podle mě zajímavé, ale lasery jsou do historické čtvrti docela brutální prvek, který tam dlouhodobě nepatří a za chvíli by se to i okoukalo.

Už se ti někdo ozval, že by chtěl roboty zakoupit?

Jeden půjde do hostince Na Staré Radnici do zápůjčky. O ostatní by zájem byl, ale nikdo zatím nenabídl ani tolik, co stála výroba a náklady. Navíc přechází do majetku Zámostí, nejspíš je využijeme v nějaké jiné formě v příštím ročníku.

Co si myslíš o veřejném prostoru v Třebíči? Byl jsem v Litomyšli, která je také na seznamu památek UNESCO, a má nové výrazné prvky moderní architektury, sochy apod. V Třebíči nic takového nenajdeme...

Litomyšl zmapovanou úplně nemám, takže nemohu porovnat. Ale v Třebíči vidím problém na dvou stranách, jedním jsou zástupci města, kteří toho pro živou a alternativní kulturu příliš nedělají. A na druhé straně u samotných tvůrců. Znám spoustu šikovných lidí, kteří stále dělají tzv. do šuplíku. Jenže ono je potřeba jít s kůží na trh a riskovat i kritiku, která nikdy není příjemná, ale pokud je konstruktivní posouvá člověka dál a je třeba ji přijmout.

Autor: Libor Matoušek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk