Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Starosta Bartes (na snímku) při opravě také přiložil ruku k dílu.
(foto: Vendula Krausová)

Rodný dům Bedřicha Václavka dostal po dvaceti letech smysluplné využití

09.01.2012

Čáslavice - Dnes by své 115. narozeniny oslavil čáslavický rodák, spisovatel, estetik a literární kritik PhDr. Bedřich Václavek. Oslavy jeho výročí už delší dobu sice nejsou v módě, jeho rodný dům je ale pro obec stále středem zájmu.


Měl jít k zemi, památník ho zachránil

Bedřich Václavek se narodil v bývalé panské myslivně stojící v samotném středu obce. To se jí málem stalo osudným. Obec nemovitost kdysi odkoupila s tím, že ji zbourá a na jejím výhodném místě uprostřed návsi postaví kulturní dům. Teprve v průběhu stavebního řízení se do věci vložili památkáři, dům prohlásili cennou památkou, a tak ho vlastně zachránili. V roce 1962 se z rodného domu Bedřicha Václavka stal jeho památník. „Byla tady velká expozice a knihovna. Chodily sem výpravy pionýrů, rozdávaly se tady medaile. Expozice se časem zjednodušovala a po roce 1989 to skončilo úplně. Co za něco stálo, se odvezlo do muzea do Třebíče. A dvacet let se dům nevyužíval vůbec, bylo tady z toho skladiště,“ doplňuje nedávnou historii domu čáslavický starosta Vladimír Bartes.

Obec se v minulosti snažila na opravu památky získat peníze z dotací. To ale vesměs vedlo jen k tomu, že se tvořily nové a nové projekty tak, aby pasovaly na konkrétní účely dotací. „Takže jednou se dělal projekt na cestovní ruch. V podkroví měly vzniknout ubytovací kapacity. Pak se předělával projekt na něco jiného, ale na peníze se nikdy nedosáhlo,“ líčí snahy starosta. Teprve před pěti lety se podařilo získat peníze na opravu střechy a odizolování vlhké stavby. S rozsahem rekonstrukce, která byla zahájená v druhé polovině loňského roku, se to ale nedá srovnat.

Na první pohled se nezměnil

Z domu, který je pořád památkově chráněn, bude obecní úřad a společenské centrum. Vnější podobu nezměnil, zachován je vzhled a barevnost fasády, okna nahradily dobové repliky, dveře jsou původní. Vnitřek domu ale září novotou. Přesto se bude vybavovat věcmi v historickém duchu. „Místní truhlář nám repasuje dva krásné vyřezávané podstavce. Byl to jediný nábytek, který zůstal na Sádku. Teď budou zdobit tady,“ říká starosta. Levé křídlo bude patřit obecnímu úřadu, kanceláři starosty, sekretářky a obřadní a zasedací místnosti. Do největší místnosti v pravé části domu se nastěhuje obecní knihovna a menší místnost bude znovu patřit připomínce Bedřicha Václavka. V domě vznikla i nová sociální zařízení, včetně toalet pro děti a pro vozíčkáře.

Všechno díkyprodeji zámku

Podle původního rozpočtu měla rekonstrukce spolknout přes deset milionů korun. I když díky prodeji hradu Sádek mají Čáslavice momentálně financí relativně dost, snaží se šetřit a část prací dělají svépomocí. „Třeba i dřevo na dubové podlahy je kácené v obecním lese,“ uvádí příklad úspor starosta s tím, že na kvalitě se ale rozhodně nešetřilo. Díky obezřetnému postupu se obci podařilo stlačit náklady přibližně na šest milionů korun. A to se rekonstrukce netýká jen samotné stavby. Kámen na kameni nezůstal ani na zahradě domu. Nové kamenné chodníky přivedou návštěvníky k příjemnému posezení, k přístřešku nebo k dokonale vybavenému dětskému hřišti, kterému může co do počtu herních prvků stěží konkurovat jiné hřiště na Třebíčsku. Venkovní úpravy jsou taky jedinou částí projektu, kterou výrazněji podpořily dotační peníze. „Teď se to jmenuje centrum pro volnočasové a spolkové aktivity v obci Čáslavice. A na to jsme dostali dotaci z MAS Podhorácko. Kompletně přišly venkovní úpravy na 1 900 000. Jenom dětské hřiště stálo 700 000 a to jsme na něm udělali ještě hromadu své práce. Dotace pokryly přibližně 50 procent. Na samotný barák jsme dostali z Fondu Vysočiny asi 300 000 na opravu oken a fasády,“ vyčísluje starosta Bartes. „Kdyby nebyly peníze ze zámku, tak bychom se do toho rozhodně nepouštěli. Máme na starosti důležitější věci. Budeme třeba rekonstruovat kanalizaci a naše spoluúčast je tam vyčíslená na deset milionů,“ uzavírá starosta. Obecní úřad se začne do domu stěhovat už během několika měsíců. Slavnostní otevření celého areálu se ale plánuje až na polovinu roku.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk