Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Investice letos zamíří i do zateplování školek.
(foto: kv)

Rozpočet je schválený, počítá se i se zpřístupněním ledárny

04.02.2016

TŘEBÍČ (kv) - Minulý týden se konalo první letošní zasedání městských zastupitelů. Jednali mimo jiné o rozpočtu města na rok 2016. A schválili ho. Plánují utratit více než 577 milionů korun. Schodek přes 41,5 milionů korun pokryjí úspory.


Mezi největší investice bude letos patřit výkup pozemků pro novou průmyslovou zónu na Rafaelově ulici. Rozpočet počítá se 30 miliony korun. Více než 19 milionů pak půjde na zasíťování stavebních pozemků v lokalitě Brněnská - východ. Deset milionů je částka, určená jako dotace na výstavbu nového chráněného bydlení. Nejde o novostavbu, ale adaptaci bývalé oční školy na Demlově ulici. Ve třech domácnostech by zde mohlo najít domov až osmnáct klientů. Jen asi o milion méně, tedy 8 880 tisíc korun je rozpočtem vyčleněno na stavbu nového útulku pro opuštěná zvířata, který má do letošního podzimu vyrůst na Hrotovické ulici. Více než šest milionů korun půjde na rekonstrukci zámecké ledárny a zpřístupnění zámeckého příkopu. Celkový objem naplánovaných investic dosahuje takřka 130 milionů korun.

Další investice se připravují. Město počítá s tím, že uvolní prostředky na zpracování projektových dokumentací např. na odbahnění rybníka v Račerovicích, revitalizaci zámeckého parku, plovárny Na Polance, zimního stadionu nebo na vybudování sportoviště v sídlišti Za rybníkem. Projektově má být připravené také zateplení všech mateřských škol.

Loňský schválený rozpočet počítal s výdaji ve výši 558 milionů korun. Následně ale výdaje vzrostly. Stejně jako příjmy. Podle informací, zveřejněných v rámci tzv. klikacího rozpočtu, se upravená výše výdajů dostala až na 719 milionů.

Aplikaci klikacího rozpočtu spustilo město v roce 2013. Mělo jít mimo jiné o další krok v rámci zveřejňování práce radnice. Jeho informační hodnota pro běžné občany byla ale diskutabilní. A ani po třech letech se toho příliš nezměnilo. Dozvíte se z něj například, že rozpočet počítal v loňském roce s tím, že oddělení investic v rámci investičních výdajů utratí 81,5 milionu, podle upraveného rozpočtu už to bylo takřka 141 milionů. Skutečnost se nakonec zastavila na 134,5 mi- lionech. Na jaké projekty přesně prostředky šly, se ale nedozvíte. Odbor komunálních služeb měl zase investovat 800 tisíc, neinvestoval nic. Chcete vědět, na čem se podařilo ušetřit nebo prostě jen nepodařilo realizovat? V aplikaci na webu města odpověď nehledejte, není tam.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk