Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rozpočet vydrží hasičům do podzimu

11.04.2011

Vysočina - Profesionální hasiči z Vysočiny vyčerpají svůj rozpočet na rok 2011 už v polovině listopadu. Peníze na nové vybavení se snaží získat z dotací. Na investice do budov finance nejsou.


Kvůli vládním škrtům přišli hasiči z Vysočiny o 9 až 12 procent svých platů. „Chod organizace to neovlivnilo, ale je to nepříjemné, protože za posledních pětadvacet let se nikdy platy nesnižovaly,“ uvedl ředitel HZS kraje Vysočina Drahoslav Ryba. U provozních a investičních peněz došlo ke snížení dokonce o 40 %.

„Hledali jsme řešení tak, aby byli obyvatelé dotčeni co nejméně. V současné době nehrozí, že by se rušila nějaká stanice,“ vzkazuje Ryba.

S žádnými investicemi se nepočítá, provoz je pokrytý do poloviny listopadu. „Intenzivně jednáme s krajem i s generálním ředitelstvím, aby se měsíc a půl provozu dofinancoval,“ dodává Ryba.

Hasiči zpracovávají dva projekty, díky kterým by mohli na potřebné stroje získat peníze z EU. Existuje i projekt na vybudování nové stanice v Moravských Budějovicích, ten ale bude muset počkat. Poslední větší investicí do nemovitosti byla výstavba nové požární stanice v Kamenici nad Lipou, která byla uvedena do provozu na konci loňského roku. „Připravujeme stavbu požární stanice v Moravských Budějovicích, ale zatím sháníme peníze. Její současné umístnění je hrozné, výjezd je na hlavní silnici č. 38 s výjezdem prakticky do pravého úhlu. Při tom provozu, který tam je, je to problém,“ připouští Drahoslav Ryba.

Ač intenzivně hledá, nenašlo vedení krajských hasičů grant, ze kterého by alespoň část přibližně čtyřicetimilionové investice bylo možné financovat.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk