Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rukodělné lavičky z jasanu

03.05.2019

TŘEBÍČ (ap) - Dvě řezbářsky zpracované masivní lavičky, či snad dokonce lehátka, mohli minulý týden spatřit kolemjdoucí v trávníku parku pod třebíčskou nemocnicí.


V parku Máchovy sady byly vytipovány k pokácení dva stromy kvůli obavám o jejich sníženou provozní bezpečnost. Jednalo se o lípu a jasan. Oba stromy vykazovaly defekty kmenů a sníženou vitalitu. Při nedávné kompletní rekonstrukci parku byla vykácena část původních porostů a vysazeny nové stromy. „V zájmu minimalizace ekologických škod v souvislosti s rekonstrukcí bylo ponecháno maximálně možné množství původních dřevin s tím, že tyto dožívající stromy budou odstraňovány postupně, v závislosti na vývoji nově dosázených dřevin. Provedené kácení bylo tedy zcela v souladu se zvolenou koncepcí obnovy porostu,“ vysvětlil Petr Urbánek, správce městské zeleně. Přibližně se jednalo o dva krychlové metry veškerého vytěženého dřeva. Kácení zajistil arborista Pavel Procházka ve spolupráci s firmou Jiřího Vejdovského. Použitelné části jasanového kmene Procházka na místě opracoval do podoby dvou parkových laviček či lehátek. Hotové výrobky budou rozmístěny na území města po dohodě s odborem dopravy a komunálních služeb, který má na starosti správu městského mobiliáře.

„Průběžně monitorujeme stav stromů na území města v souvislosti s pokračující kůrovcovou kalamitou – objevily se napadené smrky např. v Tyršových sadech, na Gorazdově náměstí, v sídlišti Horka-Domky i jinde. V rámci našich kapacitních možností bude kácení těchto stromů prováděno co nejdříve a v průběhu celého letošního roku,“ dodal správce městské zeleně Urbánek.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk