Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rybáři s pleťovými maskami

30.10.2017

Lipník (ap) - Kapry, amury, líny i štiky slovili rybáři v sobotu z osm a půl hektarového rybníka Okrouhlíku v Lipníku. Byla to opět zajímavá podívaná, spojená s prodejem živých ryb i občerstvením z rybích pokrmů, na kterou se sjeli lidé z Hrotovic, Moravských Budějovic, Jaroměřic a Třebíčanů nepočítaně.


Začátek výlovu byl inzerován na 8. hodinu, meteorologové inzerovali také silný vítr, ten sice rovněž přišel, ale nebyl ještě zdaleka tak silný jako ten nedělní. A Horní ulice v Lipníku, která je výpadovkou na Jaroměřice, i louka pod hrází Okrouhlíku se po dvou letech opět zaplnily auty návštěvníků obce. Bylo zřejmé, že mnozí pojali výjezd do vesnice vzdálené jen 12 kilometrů od okresního města jako rodinný výlet. A tak mohli malí i velcí sledovat, jak muži v gumových oblecích v prostoru stavidla zatáhli síť v lovišti a přenášeli a nakládali ryby, které třídili podle velikosti a přemísťovali do kádí a kontejnerů, určených k převozu na sádky. Silný vítr vháněl spršky špinavé vody do tváří rybářů, takže je všichni měli zakrátko pokryté nepříjemnou pleťovou maskou z rybničního bahna. K převozu ryb na prodej zájemcům, kteří na břehu rybníka vytvořili dlouhou frontu, letos rybníkáři použili i moderní techniku. Čelní kolový nakladač s hlubokou lžící se osvědčil jako vhodné dočasné jezírko pro uchování ryb.

A tak se opět i tréninkové hřiště lipenských fotbalistů změnilo v improvizovanou restauraci pod širým nebem. Plátěné přístřešky pro posezení jedlíků polévek, ryb uzených i pečených a prodejní stan byly v tom nepříjemném větru příjemnými místy k životu. Pořadatel výlovu, soukromý zemědělec Jan Řezníček mohl být spokojen.

A ještě jedné zajímavosti si po výlovu všimli pozorní Lipenčáci. V letošním horkém a suchém létě se největší rybník v obci, Silniční, změnil skoro jen ve žbrdánek vedle výpadovky na Zárubice. A nic moc na tom nezměnil ani fakt, že před výlovem do něho byla vypuštěna všechna voda z nebesáku Okrouhlíku. Ten žbrdánek Silniční se z zvětšil jen o trošku. I na tom je vidět, s jakým suchem se v posledních letech na jihu okresu potýkáme.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk