Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

S elektrokolem je Třebíč hračka

24.10.2016

TŘEBÍČ (kv) - Třebíč není Polabí ani rovinaté Prostějovsko a kolo coby jednoduchý přemisťovací prostředek se zde příliš nepoužívá. Nové technologie ale dávají naději i těm, kteří buď nejsou dostatečně fyzicky zdatní, nebo si prostě nemohou dovolit přijít do práce s propocenou košilí.


Elektrokola už testuje i třebíčská radnice. Úřad pořídil čtyři kola a úředníci je používají místo automobilů k běžnému přesunu po městě, který je pro jejich práci nutný – místní šetření, návštěvy kontrolních dnů atd. Jedno kolo vyšlo na pětatřicet tisíc korun. „Hlavním cílem není to, aby se tady všichni úředníci proháněli na kole, ale to směřovat postupně k nějakému systému sdílení elektrokol,“ říká Aleš Kratina, zástupce spolku Regio 2020, který se věnuje propagaci veřejné dopravy, a zároveň vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu Třebíč.

Systém sdílených kol, známý ze zahraničí, kdy si na jednom místě ve městě kolo půjčíte a na jiném zase odevzdáte, může být jistou alternativou veřejné dopravy. Jestli ale bude součástí i veřejné dopravy v Třebíči, není jisté. Prozatím jde spíš o osobní vizi Aleše Kratiny, nikoli o strategický záměr, deklarovaný radnicí. Kola pořizovaná na úřad byla ale vybírána i s tím záměrem otestovat, jak funkční mohou v kopcovitém terénu být a jestli mají šanci najít si své uživatele. Pořízeny byly tři různé modely.

A jak by takový systém sdílených kol mohl fungovat? Určen by byl pro registrované zájemce, kteří by platili spíš symbolický poplatek (cca 200 Kč za rok) a oproti dokladům totožnosti by jim byla vydána čipová karta. A rozvoj používání elektrokol namísto aut by mohl být i jedním z opatření, jak ve městě snížit podíl emisí polétavého prachu. „Je jasné, že v Třebíči většinu lidí nepřesvědčíme k tomu, aby jezdili do kopců na klasickém kole. Mě osobně překvapilo, jak moc je elektrické kolo dobré,“ říká Kratina.

Bez práce to ale s elektrokolem není. Jakmile přestanete úplně šlapat nebo brzdíte, motor se vypne. Vypíná se také při překročení určité rychlosti směrem vzhůru. Na elektrokolo se nepohlíží jako na motorový dopraví prostředek, takže nepotřebujete řidičský průkaz do 18 let, ale helmu. Uváděné náklady na ujetí jednoho kilometru se pohybují v řádech haléřů.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk