Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

S premiérem o pátém bloku

23.01.2017

Praha (ap) - Vláda předloží novelu stavebního zákona, která by měla umožnit územní řízení tzv. obalovou metodou, což by mohlo až o pět roků urychlit přípravu výstavby nového(vých) bloku(ů) Jaderné elektrárny Dukovany.


Dceřiná společnost EDU II, která má připravit výstavbu nového bloku, má tak před sebou jasnější vizi. Náš stát také požádá Evropskou komisi o tzv. sektorovou výjimku, aby nemuselo probíhat výběrové řízení na stavbu „nové jaderné elektrárny“. Mělo by se tak zabránit opakování minulého fiaska z tendru na dostavbu Temelína.

Jednání stálého výboru pro jadernou energetiku o těchto tématech se konalo ve čtvrtek 19. ledna dopoledne za účasti premiéra Sobotky, ministra financí Babiše a dalších ministrů, včetně generálního ředitele Skupiny ČEZ Daniela Beneše.

Odpoledne se konala schůzka premiéra, ministra Mládka, vládního zmocněnce Štullera, ředitele SÚRAO Slováka a starostů Jaroměřic nad Rokytnou, Zárubic, Lipníka, Dolních Vilémovic, Klučova, Ostašova, Náměště nad Oslavou a Rouchovan. „Pro nás všechny tady na Třebíčsku je asi nejdůležitější to, že se snad vláda rozhodla k tomu, že Dukovany ano, tedy stavba 5. bloku. Což si myslím, že tady veřejnost vnímá pozitivně. To je důležité, protože představa, že se atomka zavře, tak to už nevím, co bychom tady všichni jedli. Takže to vnímám pozitivně, že si na nás našli čas, že nám to byli ochotni říct do očí. V tomto to jednání bylo určitě úspěšné,“ zhodnotila schůzku s premiérem starostka D. Vilémovic Jitka Boučková.

Hovořilo se na ní také o výběru lokality pro úložiště vyhořelého jaderného paliva, který je nyní ve fázi výzkumných geologických prací. „Vláda pak bude rozhodovat, zda by se tato lokalita zařadila do dalších průzkumových lokalit v České republice. Což si myslím, že je taky velice dobré pro nás tady v této oblasti, protože je to opravdu kousek od Dukovan a soužití nás s jadernou elektrárnou je určité jiné nežli projevují mnohé jiné lokality,“ zauvažoval jaroměřický starosta Jaroslav Soukup.

Výsledky geologického výzkumu mají být známé ve druhém pololetí letošního roku. Na základě tohoto výzkumu bude rozhodnuto, zda již menší část lokality EDU-západ, je „zralá“ i na geologický průzkum. „My jsme ti potencionální, co bychom se rádi přidali k těm sedmi lokalitám v ČR. De facto by pak SÚRAO muselo během jednoho roku udělat průzkum, protože v roce 2018 má být výběr lokalit zúžen ze sedmi nebo osmi lokalit na čtyři, a v roce 2020 má následovat další rozhodnutí o dvou lokalitách, tedy jedné hlavní a jedné náhradní. Další jednání kolem výzkumu nás čeká koncem února,“ informoval starosta Ostašova Jaroslav Kabelka.

„Záležitost umístění trvalého úložiště radioaktivních odpadů mě za samosprávu Rouchovan také bytostně zajímá, protože jednou bychom se rádi toho vyhořelého jaderného paliva z meziskladu za humny naší obce také zbavili. Jde o to, že občané na Třebíčsku byli seznámeni se záměry SÚRAO na výzkum lokality pro trvalé úložiště a nějaký odpor to zatím nebudí. Bylo to celkem optimistické hodinové jednání. A ředitel SÚRAO dostal za úkol, že výsledky geologického výzkumu lokality pod Klučovskou horou by měl představit za půl rok,“ dodal starosta Rouchovan Vladimír Černý (ČSSD), z jehož podnětu se schůzka starostů z Třebíčska s premiérem Sobotkou a dalšími především o 5. bloku EDU v Praze konala.

Vstřícný postoj obcí zpod Klučovské hory i k případnému úložišti radioaktivního odpadu na Jaroměřicku je tak dalším přínosem tohoto regionu a argumentem pro vládu, aby definitivně rozhodla o faktických krocích, vedoucích k výstavbě 5. bloku EDU. Jihočeský kraj už se vyslovil proti záměrům na výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu na svém území.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk