Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

S návratem sochy lidé spojují návrat lepších časů

03.12.2012

Horní Újezd - Desítky lidí se sešly v neděli 2. prosince dopoledne před farou v Horním Újezdě. Chvíli nato, po krátké modlitbě, vyšel ze dvora fary průvod doprovázející dvě dřevěné sochy sv. Cyrila a Metoděje. Zástup lidí mířil do kostela. „Doufám, že se sochou se vrátí i lepší časy,“ prorokovala jedna z věřících. Snad bude mít pravdu.


Obě sochy ještě před sedmi lety zdobily průčelí kostela sv. Petra a Pavla. Pak 24. listopadu 2005 sv. Metoděj z výklenku nad vchodem zmizel. Sv. Cyril putoval do depozitáře. Je tomu čtrnáct dní, co se sv. Metoděj vrátil do republiky. Nalezen byl v Rakousku. Pár dní trvalo, než si jej mohl správce hornoújezdské farnosti Vlastimil Vojtěch Protivínský vyzvednout. Předpokládal, že se socha vrátí do kostela přesně 24. listopadu. To se ovšem nestihlo, vrátila se 2. prosince. „Stalo se tak v první adventní den nového liturgického roku, který je z rozhodnutí českých a moravských biskupů zasvěcen právě těmto dvěma světcům a oslavě jubilea jejich příchodu na Moravu,“ připomněl farář Protivínský.

Sochy se vrátily do kostela, ale na jeho průčelí se už nevrátí. Z bezpečnostních důvodů. P. Protivínský uvažuje o tom, že by ve výklencích mohly stát kopie soch. „Nejde jen o bezpečnost vzácných soch. Obě jsou dřevěné a pobyt na místech vystavených nejrůznějším povětrnostním vlivům jim nedělá dobře,“ uvedl P. Protivínský.

Z Rakouska se zpět do České republiky vrátilo třicet šest dřevěných a pískovcových soch, které byly v minulosti odcizeny a následně nezákonně vyvezeny. Rakouský překupník, který tato odcizená díla nakoupil, musel všechno vydat a to zcela bez náhrady. Celkem tak přišel nejen o 159 800 EUR (cca 4 mil. Kč), které zaplatil zlodějům, ale musel také zaplatit za právní služby svého obhájce a navíc uhradit výdaje České republiky za právní služby související s řízením u Nejvyššího soudu. Obchod se zloději ho tak mohl přijít až na šest milionů korun.

Celý případ je mediálně hodně známý i v Rakousku, což dokazovala i přítomnost štábu rakouské televize na nedělní slavnosti v Horním Újezdě.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk