Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

S mostem si poradí podobně jako na dálnici

16.05.2016

TŘEBÍČ (kv) - Harmonogram prací na Podklášterském mostě je jasný. Bourat se začne podle záměrů ohlášených v pátek během tzv. poslední procházky na mostě, dnes. Akci pořádal Kraj Vysočina. Zájemcům o bližší informace byla připravena odpovídat řada odborníků, jak ze stavební společnosti, tak přímo z kraje.


Žádné další přesné termíny, podle kterých mají práce postupovat, ale nezazněly. Snad jen ten nejdůležitější, že hotovo bude do konce listopadu letošního roku, ale auta se na most vrátí v režimu předčasného užívání o měsíc dřív.

Vůbec nejdřív se těžká technika pustí do dílu přiléhajícího k pravému břehu, tedy blíž Jihlavské bráně. Mostní konstrukce bude naříznuta a snesena do koryta řeky. Zapojí se i Povodí Moravy, které bude muset v tu dobu uměle snížit hladinu Jihlavy. Jeden bagr bude stát v prostoru před mostem, druhý v říčním korytě, zapojí se bodec, nůžky a pneumatické kladivo. Podobně se v poslední době odstraňují i mosty v rámci modernizace dálnice D1. Zde se ale předpokládá, že rozebrání celého mostu zabere tři až čtyři dny.

Most se rozšíří na úroveň zdí, které jsou součástí protipovodňového opatření. Změny tím pádem dozná i schodiště na Žerotínově náměstí. Posune se o pár metrů blíž k autobusové zastávce. Nad něj se následně vrátí socha sv. Jana Nepomuckého, která byla minulý týden odvezena do depozitáře. To kříži na opačném konci mostu bude nově vyčleněno místo u vstupu na Svojsíkovo nábřeží.

Samotný most bude mít po konzultaci s památkaři výrazně historizující nádech včetně kovaného zábradlí nebo zdobného veřejného osvětlení. Navíc boční pohled už nebudou rušit žádná potrubí. Nově budou umístěna pod římsou mostu.

Práce včetně rekonstrukce silnice II/351 až po křížení s komunikací I/23 u Jihlavské brány vyjdou krajský rozpočet na 42 miliónů korun s DPH.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk