Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Seznam městysů se možná rozroste

31.05.2012

Biskupice-Pulkov - Tato obec by se mohla stát dalším městysem na Třebíčsku. „Tento návrh je pouze v plenkách.


Není to vůbec nic jistého, byla to vyloženě úvaha,“ prozradil starosta Radek Maštalíř. „Ani přesně nevíme, co bychom měli mít připravené. Zatím jsme obeslali dva městyse z okolí, aby nám řekly, co tato změna obnáší, a teprve potom se to bude řešit vážně. Až bude jasné, zda-li to má, nebo nemá význam,“ přiblížil současnou fázi získání titulu městys starosta.

Jedna z prvních obcí na Třebíčsku, které se v roce 2006 podařilo získat označení městys, byly Dalešice a starosta Jaroslav Zadražil tuto změnu doporučuje i dalším obcím. „Já bych to doporučil, ať se přihlásí ke své historii. Dříve to vlastně byla městečka. My jsme v historii byli městečko, a titul městečko by se nám líbil i dnes. Bohužel v legislativě je pouze titul městys, který zní poněkud tvrdě a navíc se to názvem přibližuje k většímu celku. Ale bohužel uzákonili pouze městys, tak jsme se k tomu přihlásili. Kdo na to může dosáhnout historicky, ať si o to zažádá. Samozřejmě, že s tím je spojená i trocha starostí, ale to k tomu zkrátka patří,“ prozradil nám dalešický starosta.

Jedna z obcí, které by z historického hlediska měl patřit titul městys, ale neužívá jej, jsou Rouchovany. Starosta Rouchovan, Ing. Vladimír Černý, nám prozradil, proč tomu tak je: „Tuto otázku jsme řešili na jednom ze zastupitelstev, tuším, že ještě někdy v minulém volebním období, a došli jsme k závěru, že zatím nebudeme měnit název, protože obec je obec.

Samozřejmě si jsme vědomi toho, že jsme byli městečko, že na to z historického hlediska máme nárok, ale zatím jsme obec Rouchovany a necháváme to zatím tak nějak u ledu.“ Podle starosty je velice nepravděpodobné, že by se při současném složení zastupitelstva mělo v Rouchovanech cokoliv měnit.

Že se v případě Biskupic jedná o úmysly, které jsou skutečně ještě v plenkách, nám potvrdili i na ministerstvu vnitra. „Skutečnost, že by nějaká další obec v okrese Třebíč nově uvažovala o získání statusu městys, není ministerstvu vnitra známa,“ prozradil nám Břetislav Oliva.

Autor: Petr Račák
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk