Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Silnice na Valeč se nám vrátí jako bumerang

11.04.2018

TŘEBÍČSKO (pch) - Na nedávném semináři k obchvatu Vladislavi se dlouze také diskutovalo o opravě silnice z Třebíče přes Valeč a dále k Jaderné elektrárně Dukovany. Ještě si určitě vzpomenete na podzimní velmi vzrušené diskuze o první etapě opravy. Trnem v oku, nejen řidičů, se stala skutečnost, že „nová“ silnice je užší než ta stará.


Exposlanec a místostarosta Studence Josef Zahradníček připomněl, že by přínosem bylo, kdyby se silnice k elektrárně stala silnicí I. třídy, protože ta by pak vyžadovala větší šířku.

Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš upozornil na krátkozrakost Kraje Vysočina, který si podle jeho slov neuvědomil, jaká intenzita dopravy tu nastane, až se začne budovat nový blok Jaderné elektrárny Dukovany. „Kraj si neuvědomil, jaký význam ta komunikace bude v budoucnu mít,“ uvedl Jonáš. Osobně je přesvědčen, že silnice se bude v budoucnu měnit, a tak současná investice je plýtváním penězi. „Dnes už se mluví o výstavbě dvou bloků, ta intenzita dopravy tu bude obrovská,“ dodal Jonáš.

Proč není silnice širší? Za prvé v současné podobě vyhovuje normám pro silnici II. třídy, nutno ale podotknout pro klasickou silnici II. třídy. A za druhé, jak se nám podařilo zjistit, kraj si nechtěl opravu silnice komplikovat jednáním o pozemcích, proto se držel pouze na svém majetku. To je jen dalším důkazem, že v této republice chybí kvalitní zákon o liniových stavbách.

Na podzim tohoto roku by měla být podána žádost o stavební povolení na opravu dalšího úseku, která by měla zahrnovat i rekonstrukci křižovatky v Dalešicích a snad i kruhový objezd na tzv. slavětické křižovatce. „Naší snahou teď musí být, aby se druhý úsek opravoval už s ohledem na budoucí výstavbu v Dukovanech,“ dodal Vítězslav Jonáš.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk