Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Josef Šíma, Krajina se stébly, 1930, olej na plátně.
(foto: ap)

Šímova Krajina se stébly

10.05.2019

Třebíč (ap) - Nevyužitá a zanedbaná zeď kolem areálu Katolického gymnázia v Třebíči je místem, kde by mohla po vzoru Prahy vzniknout třeba i venkovní galerie výtvarného umění.


Zeď kolem Katolického gymnázia v Třebíči je majetkem Biskupství brněnského, a proto je zajímavé, že na jedné z animací třebíčských aktivistů vidíme na zdi viset přezvětšené obrazy Josefa Šímy (1891 – 1971). Nevím, zda je to jen náhoda, že navrhovatel vytvoření této neobvyklé venkovní galerie sáhl zrovna po Šímových obrazech, ale právě tento výběr velmi potěšil. Dílo rodáka z Jaroměře, který však většinu svého života prožil ve Francii, je totiž zásadní hodnotou českého umění 20. století. V jeho tvorbě se spojuje česká i evropské tradice. Zvláště obrazy ze 30. let a závěru malířova života jsou vyjádřením kontemplace a duchovní hloubky, díky níž mělo Šímovo dílo na české umění hluboký vliv. Jeho obrazy, vystihují prostoupení a prolínání smyslových prožitků, jsou zároveň odrazem spodních vrstev lidské psychiky. Ani dílo Josefa Šímy, které bylo v meziválečném období a v době vystoupení skupiny Vysoká hra krajním protestem proti fungování a hodnotám našeho až příliš merkantilního světa, však neuniklo zákonitostem velkoměstského výdělkářství. Obrazy Josefa Šímy dnes patří na českých aukcích s uměním k nejdražším vedle maleb Kupky, Filly či Toyen. Při zatím poslední aukci v pražském Mánesu se v neděli 28. dubna Šímův obraz „Krajina se stébly“ z roku 1930 prodal za 9,68 mil. Kč. Dražilo se celkem 116 děl.

Nejdražším dílem Josefa Šímy prodaným na aukci v ČR je obraz s názvy ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927. Loni se na aukci v Praze prodal za 36,18 milionu korun. Obraz Šíma namaloval v roce 1927, kdy spolu s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu (Vysoká hra).

Nelze si proto představovat, že by na zdi kolem Katolického gymnázia v Třebíči visely originály Šímových maleb za miliony korun. Ale kvalitní, třeba i přezvětšené reprodukce jeho obrazů, by jistě byly cenným přínosem k proniknutí umění tohoto malíře do širšího povědomí. A třeba právě obraz Krajina se stébly může být přes časový odstup mnoha desetiletí od svého vzniku neočekávaně aktuální podnětem k zamyšlení nad světem, nad osudem lesů v okolí Třebíče. Vždyť „stébla“ smrků, decimovaných suchem a kůrovcem, mohou být analogií tragických pocitů, které v Šímovi sílily s postupem 30. let minulého století a blížící se válkou. Josefa Šímu a jeho vztah k Vysoké hře představuje také současná výstava v pražské Valdštejnské jízdárně.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk