Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Skauti opět dovezou světlo z Betléma

03.12.2018

TŘEBÍČSKO (mach) - Před třiceti lety vznikla krásná novodobá tradice šíření betlémského světla po celé Evropě. Až z dalekého Betléma k nám skauti dopraví věčný oheň. Do Čech doputuje Betlémské světlo v sobotu 15. prosince. O den později si pro ně mohou dojít také lidé na vlakové nádraží v Náměšti nad Oslavou, Třebíči a Okříškách.


Letošní skautská výprava za Betlémským světlem je již třicátá. K této příležitosti se neuskuteční předávání světla ve Vídni, ale v Linci, kde celá novodobá tradice začala. Českou výpravu proto letos povedou skauti z Českých Budějovic a z Plzně.

Tato akce vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986. Tehdy malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v dalekém městě Betlémě, v jeskyni, v níž se narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování těm lidem, kteří jakkoliv pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Tato nadace pomáhá především zrakově, ale i jinak postiženým lidem a její pracovníci proto chtěli všem svým dobrodincům poděkovat originálním, ale zároveň milým a přátelským způsobem. Světlo dovezli do Lince, kde nadace sídlí a kde je původně slavnostně rozdávali.

Za rok nato byli ke spolupráci při roznášení a rozdávání přizváni rakouští skauti, a protože se akce mocně rozrostla, přenesli její centrum do Vídně. A odtud se postupně začalo šířit do Evropy. Zde se také v polovině prosince sejdou skautské delegace z různých evropských států a při slavnostní ekumenické bohoslužbě je jim Světlo předáno. Do naší republiky je dovážejí skauti z brněnského střediska. Ve třetí adventní sobotě je pak Betlémské světlo rozváženo za spolupráce Českých drah do celé republiky, aby pak na Štědrý den bylo rozneseno do kostelů, domovů důchodců, nemocnic, hospiců a rozdáno sousedům, přátelům, rodinám, osamělým lidem.

Betlémské světlo bude letos opět s pomocí skautských kurýrů rozváženo vlaky po České republice v neděli 16. prosince. Téhož dne proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla ve třech katedrálách, a to v Brně na Petrově v 9 hodin, v Praze u svatého Víta a v Olomouci u svatého Václava v 10 hodin. U této příležitosti bude také na poštách v Praze, Brně a Olomouci možno v týdnu před Vánocemi získat příležitostné razítko Betlémského světla.

Na Třebíčsko doputuje Betlémské světlo nedělním rychlíkem Rožmberk (Brno – Plzeň) v 8.11 hodin do Náměště, 8.34 hodin do Třebíče a 8.43 do Okříšek.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk