Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Slepý běžec draží svoji medaili

09.06.2016

TŘEBÍČ (kv) - Splnil si svůj sen, 21. května ve třicetistupňových ved- rech dokázal absolvovat maraton, vedoucí po Velké čínské zdi. Přesto, jak sám přiznává, prožíval v tu chvíli i pocit hořkosti. Stál na Velké čínské zdi, ale neviděl ji, protože před pěti lety po několika neúspěšných operacích zcela oslepl.


Hořkost ale přebila radost z toho, že dokázal něco, v co v době ztráty zraku vůbec nedoufal. „V tu dobu jsem vůbec nevěděl, co se sebou. Nakonec jsem našel práci v zahradnictví, dostal jsem se mezi lidi, přesto mi pořád něco chybělo. Hledal jsem sport, který jsem kdysi miloval, který jsem dělal, když jsem ještě viděl a který jsem dělal aktivně,“ vzpomíná teď Ondřej Zmeškal. Po roce hledání mu pomocnou ruku podal kamarád, se kterým začal Ondřej znovu běhat. Dokonce vtipkovali o účasti na olympiádě. „Kamarád na to možná už zapomněl, ale ve mně to pořád bylo a říkal jsem si, proč by to běhání vlastně nemělo jít.“

Běhat bez toho, že nevidíte na cestu, není snadné. A nejde jen o to, co máte přímo pod nohama, ale také o dění v širším okolí, které vám pomůže vnímat doprovod neboli trasér. Ten by měl být v ideálním případě vlastně ještě lepším běžcem než nevidomý sportovec, protože při běhu musí zvládat mluvit. „Běžíme vedle sebe, držíme se za šňůrku a on mě naviguje, jestli poběžíme doprava, doleva, nebo říká, že jsou před námi nějaké překážky.“

Loni dokázal Ondřej Zmeškal uběhnout Jihlavský půlmaraton. Pak tvrdě trénoval na trasu, která mimo jiné vede i přes 5164 různě vysokých kamenných schodů. Jejich zdolávání trénoval na velkomeziříčské rozhledně na Fajtově kopci. V dobré kondici se tak mohl připojit k výpravě českých sportovců, mířících do Číny. S financováním cesty mu pomáhali jednotliví dárci prostřednictvím veřejné sbírky, přispělo i město Třebíč. „Bylo to neuvěřitelné. Když jsem vstoupil na Velkou čínskou zeď, říkal jsem si, že se mi sen konečně splnil. Fakt už tady můžu stát a dotknout se jí. Samozřejmě tam byly i pocity hořkosti, mrzelo mě, že se na tu zeď nemůžu podívat vlastníma očima,“ popisuje své pocity Ondřej Zmeškal.

Celou dobu také věděl, že ke splnění snu mu kromě vlastního odhodlání pomohla i celá řada lidí formou svých darů. Proto se rozhodl pomoc vrátit, nebo ještě lépe poslat dál. Vybral si nemocného Aleše Dennera, který na nákladnou léčbu svalové dystrofie potřebuje milionovou částku a kterému pomáhá sdružení FOR JANE. V jeho prospěch se bude dražit medaile, kterou Ondřej za čínský maraton získal. Na stejné konto půjdou také peníze z prodeje části elektronického výtisku Ondřejova Velkého čínského deníku, který o své cestě za snem napsal. „Když něco dokážete, je fajn pomoci i někomu dalšímu a splnit mu i jeho sny. Jeho osud je pro devítiletého chlapce fakt těžký. Nějak mě setkání s ním dostalo. A utvrdilo mě to v tom, že má smysl pomoci. Aby si třeba i on mohl splnit svůj sen a třeba si jednou i popoběhnout,“ komentuje lakonicky Ondřej své rozhodnutí.

Dražba proběhne na Aukru pod účtem FOR JANE a začne 12. června. A pokud se budete chtít s Ondřejem Zmeškalem vidět osobně, neplánujte si nic na 18. června. To bude totiž mít v Třebíči na Trumpetce od 19 hodin veřejnou besedu, na které bude popisovat nejen své čínské běžecké dobrodružství.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk