Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Slíva, kreslíř v duchu patafyziky

06.01.2020

TŘEBÍČ (ap) - Chcete-li do prvních dnů letošního roku vstoupit s úsměvem na tváři a na tváři si ho co nejdéle udržet, může vám k tomu hodně napomoci návštěva výstavy kreslíře-humoristy Jiřího Slívy.


Jiří Slíva (* 4. července 1947 Plzeň) je známý a i ve světě uznávaný český výtvarník a básník, věnující se kreslenému humoru, litografii a knižní ilustraci. Svoji třebíčskou výstavu, právě probíhající v Galerii Malovaný dům, Slíva nazval „Miss Einstein“. To podle jedné z kreseb, na které vidíme dívčí tělo ve dvoudílných plavkách, jejichž košíčky nesou obsah v podobě dvou lidských mozků.

Slíva je svým vzděláním ekonom, který v roce 1971 absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Následujících osm let byl zaměstnán jako odborný pracovník ústavu pro filozofii a sociologii Československé akademie věd, v oddělení prognostiky. Tyto zkušenosti zřejmě přivedly hloubavého muže k poznání, že náš svět, tvářící se jako logický, rozumný či reálný, je spíš světem patafyziky.

Základní postuláty vědy nazvané patafyzika sepsal Alfred Jarry (1873-1907) ve své knize „Podivuhodné postřehy a názory doktora Faustrolla“. Samotné jméno Faustroll je složenina ze slova Faust a slova troll. Patafyzika je podle jeho vysvětlení odvětvím filosofie anebo vědy, které se věnuje analýze imaginárních jevů vymykajících se fyzice i metafyzice. Patafyzika je prý věda trpělivá, laskavá a čistá od všeho zhoubného. Nezesměšňuje bezpráví a plně se soustřeďuje na hledání vědecké pravdy. Je to také veselá věda, která nejvíce vzkvétá ve chvílích, kdy v nás tyranie pravdy vyvolává úctu ke lži. Z ekonoma Slívy se tak stal katarzí ekonomie, filozofie a sociologie patavědec - a dalším postupem do oblasti umění v roce 1979 nakonec i výtvarník na „volné noze“. Slívovy kresby, to bývá někdy velký výbuch smíchu, zastřený melancholickým zamyšlením nad světem.

Svými hloubavými kresbami Jiří Slíva ilustroval již více než sto knih a jeho kresby se objevují v tuzemských i zahraničních časopisech. Otiskly je už například Hospodářské noviny, Playboy, Die Wel nebo New York Times. Mnohokrát byl oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru. Třebíčská Slívova výstava potrvá do 19. ledna, otevřena je denně kromě pondělí v 10–12, 13–17 hod.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk