Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Slívova chvála bláznovství

18.05.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Kreslíř Jiří Slíva vyhledává banální momenty z našich životů a dovádí je ke konečné absurditě. Dalo by se také říci, že Slíva bere věci doslova, aby dokázal jejich relativitu či nesmyslnost. Tak lze charakterizovat poetiku litografií i několika leptů pražského výtvarníka, autora osobité verze kresleného humoru, jehož výstavu, nazvanou „Brut“, nabízí ke zhlédnutí Galerie 12, kterou zájemce najde na konci parku náměšťského zámku.


Přítomnost poezie, ironie, patafyziky spojuje Slívovy kresby v mnohých ohledech s moderním uměním. Na výstavě také divák najde nejeden grafický list, ve kterém Slíva s ironickým nadhledem glosuje osobnosti a události avantgardy. Je také zřejmé, že Slívovi je blízký humor magrittovského ražení se svou přehnanou věcností a láskou k rekvizitám a fetišismu. Bez humoru, ironie, absurdity je zkrátka nemyslitelné moderní umění a Slívovo dílo je toho také důkazem.

Slíva je známý humorista, který dává přednost kresbě před slovem. Jeho kresby jsou až puntičkářsky vypracované a navozují atmosféru přelomu 19. a 20. století. Ve svých pracích používá široký okruh témat, přičemž mezi jeho oblíbené postavy patří klauni, krotitelé, vynálezci, fakíři, muzikanti, ale i zvířata. Věnuje se i slavným osobnostem, jakými jsou Napoleon, Chaplin, Einstein, myšák Mickey nebo jeho zvláště oblíbený Franz Kafka. Svou celoživotní obsesi Franzem Kafkou a židovským humorem zrekapituloval výtvarník například v loňské knize Můj šálek Kafky. Svými kresbami také vyjadřuje přísloví a povahy lidí. Jiří Slíva zkrátka vyniká inteligentním humorem, který se už velmi dobře uplatnil například v časopisech Květy, Vlasta, Wall Street Journal, Eulenspiegel, Die Zeit, Die Welt, Playboy, Prague Post nebo Stern.

Výstava v Galerii 12 (v ulici Kaštanová 12) potrvá do 8. srpna, otevřena je v út-ne 13 – 17 hod. Mimo otevírací dobu tel.: 724301621.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk