Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Smrt kojence: muž se k činu přiznal

02.07.2015

TŘEBÍČ (pch) - K nepochopitelné tragédii došlo o víkendu v Třebíči. V neděli 28. června před půl jedenáctou dopoledne byli policisté přivoláni do bytu, kde bylo velmi malé dítě v bezvědomí. Na místě v té době už zasahovala zdravotnická záchranná služba. Chlapec přes maximální a vytrvalou snahu zdravotníků zemřel.


„Policisté ihned zahájili prověřování a začali zjišťovat všechny okolnosti úmrtí dítěte. Chlapce měl v té době v péči přítel jeho matky, který odmítal jakékoli násilí vůči chlapci. Dechová zkouška stejně jako test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u muže negativní. Policisté místo důkladně ohledali a provedli rozsáhlé šetření. Pojali podezření, že dítě mohlo zemřít v důsledku jednání jiné osoby,“ uvedla tisková mluvčí policie Jana Kroutilová.

Na místo byl povolán soudní lékař a byla nařízena soudní pitva, která podezření na spáchání násilného trestného činu na dítěti potvrdila. „Případ ještě v neděli převzali kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina,“ doplnila mluvčí.

Pro podezření z tohoto činu zadrželi policisté sedmadvacetiletého muže z Třebíčska, který měl dítě v době nepřítomnosti jeho matky v péči. Muž byl umístěn do policejní cely.

„Muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví spáchaného na dítěti mladším patnácti let s následkem smrti,“ řekl kpt. Mgr. Zdeněk Maloušek, vrchní komisař odboru obecné kriminality. Muž se ke spáchání činu doznal. „V minulosti již byl soudně trestán pro násilnou trestnou činnost, v září loňského roku byl muži uložen podmíněný trest odnětí svobody se zkušební dobou dvou let,“ doplnila Kroutilová.

Sedmadvacetiletý muž je obviněn z toho, že v neděli 28. června v dopoledních hodinách v bytě vyndal z dětské postýlky chlapce, který v tu chvíli plakal, a opakovaně s ním prudce zatřásl s cílem dítě přimět, aby se utišilo. „Vzhledem ke kojeneckému věku chlapce si muž musel být vědom rizika, že toto jednání může způsobit vážnou újmu na zdraví dítěte. Chlapci muž skutečně způsobil těžká zranění, kterým dítě následně podlehlo,“ konstatovala policejní mluvčí.

Za spáchaný zvlášť závažný zločin hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody na osm až šestnáct let.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk