Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Snem může být bungalov i kostka

22.04.2013

Třebíč - Myslíte si, že v případě žáka základní školy je předčasné, aby uvažoval o svém budoucím bydlení, o svém vlastním rodinném domku či vile? Na Základní škole T. G. Masaryka v Třebíči si to už léta nemyslí pedagogové ani žáci, naopak. Na škole už tradičně každoročně mnoha vyučovacími předměty 8. ročníku prolíná projekt - Dům snů.


Výsledkem projektu je letos výstava pětačtyřiceti maket obytných domů, které si lze v těchto dnech prohlédnout na chodbách ve druhém podlaží hlavní budovy školy. Na nich se můžete přesvědčit, jakou podobu bydlení určitá skupina žáků preferuje. Někdo nedá nad tradiční domek s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou, někomu se líbí katalogové domy typu bungalov. Někdo se zhlédl v atriovém domku a najdou se i tací, kterým se hodně líbí organická architektura. Všechny příchozí však jistě letos zaujme svým vyspělým architektonickým myšlením a perfektním zpracováním s množstvím detailů maketa funkcionalistické vily žáků Petra Wehrenberga a Barbory Homolkové.

Projekt je každoročně organizován ve spolupráci se Střední průmyslovou školou v Třebíči, jejíž odborníci jeho výsledky zhodnotí a zároveň si tak mohou i získávat talenty pro své studijní obory. „Ten projekt prolíná nejen výtvarnou výchovou a pracovními činnostmi, ale také matematikou, kde žáci propočítávají rozpočty na stavbu domů, jejich energetickou náročnost a třeba se i snaží sestavit vhodnou hypotéku, to samé v informatice. V matematice také dělají geometrické nákresy domu. Získají tak třeba i základy finanční gramotnosti a manuální zručnost při tvorbě makety domu,“ přiblížil smysl projektu pedagog školy Petr Kapinus.

Návštěvníka výstavy při prohlídce jednotlivých maket napadne, že goniometrické funkce a výpočty objemů a povrchů komolých jehlanů si lépe procvičí žák na konzervativním domku s klasickou sedlovou střechou než v případě plochých modernistických střech. Ale je pravda, že v případě „funkcionalistických kostek“ si zase dobře „promrská“ výpočty povrchů a objemů hranolů či kvádrů. Inu, každá architektura má svoje.

Autor: (ubzd)
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk