Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sobota má dokázat, že o vlaky je na Jemnicku zájem

20.01.2011

Jemnice - Kraj Vysočina sice vyřešil dopravu na Jemnicku dlouhodobými smlouvami s autobusovým dopravcem, naděje, že se po kolejích mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi budou znovu prohánět vlaky, ale pořád žije. Zájemcem o provozování vlakové dopravy je společnost Jindřichohradecké místní dráhy, a. s., která s krajem intenzivně vyjednává „Naposledy jsem hovořil s panem náměstkem Jouklem (Libor Joukl, radní pro oblast dopravy a majetku - poz. red.) ve čtvrtek,“ sdělil nám v pondělí 17. ledna Jan Šatava, ředitel Jindřichohradeckých místních drah, a. s.


Poslední možností, jak provoz na trati zachovat, je její převod do osobního vlastnictví. O koleje ale jindřichohradecká společnost zájem nemá. Jan Šatava osobně doporučuje, aby se vlastníkem trati stalo město nebo svazek obcí. „Od začátku jsme doporučovali městu Jemnici, jako největšímu nositeli aktivity na zachování trati, aby se dráha stala majetkem města nebo obcí na trati. Podle mého názoru je to nejvýraznější projev veřejného zájmu na zachování trati,“ myslí si.

O případném převodu kolejí z majetku státu na kohokoli jiného musí rozhodnout vláda. Jednou z možností by byla privatizace nebo přímý prodej opět z rozhodnutí vlády. „Jsem přesvědčen, že v případě obcí by se mohlo jednat o bezúplatný převod nebo o převod za symbolickou částku. V okamžiku, kdy bychom o trať začali usilovat my nebo kdokoli jiný, tak by bezúplatný převod byl nereálný. Už jen kdyby se měla platit odhadní cena pozemků pod tratí, tak by to celý záměr poslalo takříkajíc do háje,“ vysvětluje Šatava, ředitel společnosti, která sama v privatizaci získala trať mezi Obrataní a Novou Bystřicí. „Naši roli bych viděl tam, kde by se řešilo, jaký odborný subjekt by se o koleje následně staral. Ale pochopitelně město si může vybrat i někoho jiného,“ připouští Šatava.

Jako demonstraci svého reálného zájmu bude JHMD, a. s., pořádat už zítra mimořádnou jízdu vlakem z Jindřichova Hradce do Jemnice a zpět. Do Moravských Budějovic by měl vlak dorazit v 10.52, o pět minut později se rozjede směrem na Jemnici. Zastávky má naplánované v Jackově, Dědicích, Rácově, Třebelovicích i ve Lhotici. „Věřím, že tato akce ukáže, že trať není zrušena, jak občas někdo tvrdí, že je plně provozuschopná a není tedy relevantní důvod tvrdit, že se po ní nedá jezdit,“ komentuje akci Šatava, který věří, že právě podobné podniky pomohou spustit opravdu racionální jednání, na jejichž konci by mělo být obnovení železniční dopravy na trati s více než stoletou tradicí. „Doprava by se tak mohla obnovit letos, řekněme na konci jara nebo v létě,“ odhaduje situaci. „Podle posledních signálů z jednání pana náměstka Joukla bych řekl, že by to šanci mít mohlo. Ale nechci v tuto chvíli nic předjímat,“ uzavírá Jan Šatava.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk