Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sociální byty přinesly do Starče strach

10.02.2020

STAŘEČ (pch) - Strach z nepřizpůsobivých. To byla nejčastější odpověď, když jsme se ptali ve Starči na petici proti soukromému investorovi, který hodlá ve Starči stavět sociální byty. Vznikla petice, kterou podle dostupných informací podepsaly zhruba tři čtvrtiny obyvatel městyse.


„Výstavba má být realizována za účelem vytvoření sociálního bydlení, tzn. podporovat začlenění sociálně slabých do společnosti. Jsme přesvědčeni, že taková cílová skupina obyvatel ve Starči a blízkém okolí neexistuje, tudíž je výstavba naprosto nepotřebná. Naše obavy vznikly na základě neinformovanosti o záměrech majitele pozemků. Vycházejí především z podmínek dotace Ministerstva pro místní rozvoj, které se vážou na sociální bydlení. Realizace výstavby sociálních bytů a posléze jejich budoucí obyvatelé budou představovat negativní vliv na městys Stařeč a jeho obyvatele (dopravní situace, zatížení těžkou technikou při výstavbě, obecní kanalizace, ohrožení vodního zdroje, kriminalita, dopad na školství, bezpečí a komfort občanů),“ píše se v petici.

Starosta městyse Čestmír Linhart předal na stavební úřad negativní stanovisko právě na základě petice. „Tomu, co se teď děje, se dalo předejít,“ myslí si starosta. „Jestliže měli nějaké obavy, měli se stavit na úřad a říci mi o tom. Dalo se to řešit jinak, bez tohoto pozdvižení okolo,“ dodal.

Ti, co stojí za peticí, vnímají sociální bydlení na Nivě jako účelové především kvůli vidině investora získat dotace bez ohledu na znalost poměrů a potřeb městyse Stařeč. „Z veřejně dostupných informací katastrálního úřadu je patrný účel stavby: stavba pro zdravotnictví a sociální služby. Pro tento účel byly založeny úplně nové neziskové organizace bez zkušeností a historie s oblastí sociálních služeb, což vyplývá z informací z obchodního rejstříku, neboť tyto organizace byly založeny ve stejném roce, jako bylo požádáno o dotaci. Největším lákadlem investora jsou především dotace, které představují zcela jistě vidinu snadno dosažených peněz a velký výdělek,“ píší na svém fb profilu.

Podle plánu by ve Starči mělo vzniknout osmnáct sociálních bytů. Investor samozřejmě tvrdí, že občané, kterých se ve Starči bojí, se samozřejmě nenastěhují. Záruky však nedává žádné. „Nelze si vymezit osoby, které se mohou ubytovávat; provozovatel bytů slíbí, že tam nastěhuje pouze milé a poctivé nájemníky. Ovšem dotační podmínky mluví jasně, koho může ubytovat, a nemůže si vybírat. Navíc za rok tady může být jiný provozovatel, kterému bude Stařeč lhostejná, a budeme se potýkat se skupinou nepřizpůsobivých občanů,“ píší organizátoři petice.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk