Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Projekt na rekonstrukci sokolovny prezentovala Ing. arch. Eva Chvátalová.
(foto: ap)

Sokolovna na cestě k zásadní rekonstrukci

07.02.2018

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (ap) - Projekt a způsob financování rekonstrukce sokolovny v Náměšti schválilo na své schůzi ze středu 31. ledna zastupitelstvo města. Budova sokolovny se má dostavbou technického zázemí a nového hlavního vstupu změnit v moderní kulturní a společensko-sportovní centrum. Je předpoklad, že práce na rekonstrukci budovy z roku 1925 by mohly začít v polovině příštího roku. Hotovo by mohlo být na konci roku 2020.


Budovu sokolovny v Náměšti postavili v letech 1924 – 1925 a podle současného posouzení jejího stavu má velké potíže s působením vody a zemní vlhkosti. Jak na schůzi připomněl místostarosta Jan Kotačka, sokolovna se po období socialismu dostala do rukou Sokola opět v roce 1999. V roce 2012 ale Sokol poprvé připustil, že by sokolovna mohla přejít do majetku města. A tak se také po mnoha jednáních stalo v říjnu roku 2014. Následující posouzení stavu budovy ukázalo, že sokolovna, jako jediný kulturní sál v Náměšti, je za devadesát let své služby vybydlená a má cenu jen asi tři miliony korun.

Dvě přístavby

Na jednání zastupitelstva starosta města Vladimír Měrka zdůraznil, že zásadní změnou při rekonstrukci sokolovny budou dvě její přístavby. Technické zázemí v zadní části sokolovny má podstatně zlepšit a zvětšit její skladovací prostory a možnosti jevištní techniky. Nový vstup se speciální šatní skříní, postavený podle minulých rozhodnutí zastupitelů v historizujícím klasicistním stylu s vysokými francouzskými okny, se má změnit v reprezentativní prostor. Společně s rekonstruovaným přísálím má umožnit pořádání i komornějších akcí odděleně od hlavní budovy. V podzemí vstupu mají vzniknout zcela nová sociální zařízení. V plánu je i rekonstrukce venkovních ploch, sanace sousedního svahu a eliminování působení zatékající vody. Oprav se dočkají samozřejmě i všechny vnitřní prostory sokolovny včetně hlavního sálu, kam se vejde 210 židlí, a klubovny v jeho sousedství. I suterénní peklo dostane novou podlahu a nový bar.

Imitace Opavským nevadí

Mnoho vzrušených diskusí mezi zastupiteli města v minulosti vyvolávalo architektonické pojetí zamýšleného zcela nového vstupu do sokolovny, který má vyrůst na místě nevhodné přístavby ze 70. let minulého století. Architekti z brněnské projekční kanceláře Dimense před časem navrhovali prosvětlený, převážně skleněný kubus, který by výrazně kontrastoval s novoklasicistní podobou historické budovy sokolovny. Většina v zastupitelstvu se však rozhodla pro nový vstup do sokolovny právě v duchu neoslohu. Nic nepomohlo architektovi Petru Hovořákovi ani prohlášení: „My jako autoři nechceme pokračovat na variantě, o které si myslíme, že do Náměště prostě nepatří.“ Studii rekonstrukce sokolovny poté v minulých měsících dopracovala do podoby projektové dokumentace pro stavební povolení firma TECHNICO Opava. Její mladé stavební projektantky a architektky už se o své dobré jméno v komunitě architektů tolik nebojí. „Je pravda, že když se staví přístavby k historizujícímu objektu, který už nějakou řádku let stojí, tak by se měly navrhovat a stavět soudobě. S tím souhlasím. Je tu ale ALE. U objektu náměšťské sokolovny máme vlastně dvě přístavby. Vpředu nový vstup a vzadu část s novými skladovacími prostory. Je tedy na úvaze, jestli by to už nebylo moc. Je třeba respektovat názor rodilých Náměšťanů, který ten objekt vnímají úplně jinak. Opravdu někdy stojí za to, zkusit ten problém vnímat očima druhých,“ vysvětlila Ing. arch. Eva Chvátalová, působící v opavské firmě, která už vyprojektovala stavby třeba pro Letiště Heathrow v Londýně nebo ocelové pojízdné zastřešení v Německu.

Hádání o peníze

Několikahodinová diskuse se v zastupitelstvu rozproudila i kolem financování rekonstrukce sokolovny, která má trvat jeden a půl roku a vyšplhat se i se sanací sousedního svahu (za 6 milionů korun) přes 50 milionů korun. Zdůrazněno přitom bylo, že dodavatel, který teprve vzejde z výběrového řízení, by se neměl tentokrát zaměřovat na co nejnižší cenu, ale na kvalitu použitých materiálů a odvedené práce. Rekonstrukce má být investiční záležitost města, financovaná pomocí padesátimilionového úvěru se splatností 10 – 15 let. Radnice do akce hodlá zapojit i finanční zůstatky z minulých let. „Chce to i jistou statečnost,“ vyzval zastupitele starosta Měrka před závěrečným hlasováním o způsobu financování stavby. Po souhlasném stanovisku zastupitelstva nyní zbývá „už jen“ vybrat dodavatele úvěru i dodavatele stavby. To vše v Náměšti činí s vědomím, že sokolovna nikdy zisková nebude.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk