Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Soudy kolem prodeje bytů

04.11.2019

HROTOVICE (ap) - Dvacetiletý problém stále řeší v souvislosti výstavbou bytového domu v Mírové ulici zastupitelstvo v Hrotovicích. Protože tenkrát nebyly pro stavbu nové bytovky k dispozici potřebné peníze, skládali budoucí nájemníci finanční hotovost, kterou si pak následně odbydlili.


Tehdejším zastupitelstvem jim také bylo přislíbeno, že po dvaceti letech obývaný byt dostanou bezúplatně do osobního vlastnictví. Podle současného výkladu právníků však něco takového není možné, protože obec musí hospodárně nakládat se svým majetkem.

Řešení vzniklé situace se našlo v tom, že zastupitelstvo města zrušilo veškerá minulá usnesení od roku 1997, týkající se tohoto problému. Ze strany zastupitelů je to řešení, které umožňuje vyhnout se případnému trestnímu stíhání. Někteří nájemníci z domu v Mírové ulici ale vnímali vzniklou situaci jako podvod, který byl na ně spáchán. Do výstavby bytovky před lety vkládali od tří set do čtyř set tisíc korun. Tento vklad jim umožnil bydlet „zdarma“ asi třináct let, posledních sedm let už platí řádné nájemné.

Zastupitelstvo města proto letos schválilo změnu pravidel prodeje bytových jednotek tak, že prodej jednotek v domě č. p. 404 podle stávajících schválených pravidel nebude vázán na prodeje ostatních bytových jednotek, a město je bude v případě projevu zájmu nájemníků prodávat i samostatně. Město Hrotovice také zažádalo o obnovu řízení a rozhodnutí soudu v dané věci rozsudkem, pokud nebudou uzavřeny písemně mimosoudní dohody, akceptující stávající pravidla prodeje jednotek v domě č. p. 404. Nájemné v tomto bytovém domě bude stanoveno po vyřešení soudních sporů, které vedou někteří nájemníci domu s městem ve věci převodů bytových jednotek do jejich osobního vlastnictví. Došlo už ale také k ukončení nájemního vztahu s nájemníky dvou těchto bytů . „Soudní řízení je pozastaveno, teď je to na právních zástupcích nájemníků, kteří se domlouvají a mají dát nějaká stanoviska, ale ještě to není uzavřeno. Dva nájemníci už ukončili nájem. Jedni tady v Hrotovicích mají postaveno a jedni se odstěhovali,“ řekla k celé záležitosti starostka Hana Škodová.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk