Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Nikdo nemohl netušt, že toto loučení s fanoušky bude v sezóně tak nečekané.
(foto: mm)

Souhrn sezóny Horácké Slavie? Špatný začátek a úžasný závěr

14.04.2020

Třebíč - Je to už několik týdnů, co skončila hokejová Chance liga. Pojďme si připomenout momenty a příběhy celého ročníku, faktory, které pomohly Třebíčským k postupu do předkola play-off, a samozřejmě i statistiky. Kdo je podle nás nejlepší hráč sezony?


Hokejistům Horácké Slavie nezačala sezona zrovna růžově. Z prvních pěti duelů získali jen jediný bod. Poté nastalo zlepšení, ale stejně to nebylo ono. Po první části soutěže byl tým pod vedením Martina Sobotky až na 12. místě, což bylo velké zklamání a Horáci hráli o účast v předkole play-off.

V posledním zápase roku 2019 Třebíčští doma nestačili na Prostějov 0:7 a začaly se dít věci. Hlavní trenér Martin Sobotka byl odvolán, nahradil ho staronový kouč Radek Novák. V pozici generálního ředitele skončil po mnoha letech Karel Čapek. „Skončilo jedno dlouhé období. Lidé, kteří navážou na jeho práci, budou mít před sebou těžký úkol, aby dosáhli podobných úspěchů,“ řekl nedávno pro oficiální stránky klubu Martin Svoboda. Naráží na fakt, že Třebíč je nejstálejším účastníkem první ligy, a právě Karel Čapek velmi pomohl k postupu do této soutěže.

Restart klubu pomohl. Bílé hvězdy vyhrály prvních pět duelů pod trenérem Novákem a dotahovaly se na soupeře před nimi. Jediné horší období bylo v polovině ledna, kdy třebíčskou kabinu zasáhla chřipková epidemie.

Od té doby celek z Vysočiny prohrál pouze jednou. Do konce nadstavbové části si připsal dvanáct výher v řadě a z 10. místa postoupil do předkola s desetibodovým náskokem na jedenáctý Frýdek-Místek.

Skvělou formu si Horácká Slavia přenesla i do předkola, kde narazila na pražskou Slavii. V prvním duelu třebíčští hokejisté vyhráli 3:1. Druhý den byl hektický, nevědělo se, zda se vůbec bude hrát. Zápas se nakonec odehrál bez diváků. Horáci dokázali otočit nepříznivé skóre a vyhráli 3:2. Bohužel to byl poslední zápas sezony, jelikož soutěž byla kvůli koronaviru ukončena.

„Z mužstva byla cítit síla a odhodlání, které z nás mohlo dělat černého koně play-off,“ povídal předseda klubu Martin Svoboda. „Celkově sezonu považuji za velmi těžkou a složitou, která přes veškeré problémy spěla k úspěšnému vyvrcholení,“ prozradil na stránkách klubu.

Pojďme si tedy ukázat klíčové faktory stíhací jízdy, kterou neukončil soupeř, ale virus.

 

Rok plný rekordů

Třebíčští i díky dvěma výhrám v předkole zakončili sezonu se 14 vítězstvími v řadě, čímž vyrovnali rekord z ročníku 1999/2000. Dále bylo překonáno nejvyšší vítězství díky únorovému debaklu 11:1 proti Kadani na domácím ledě. Zajímavé je, že předtím se jednalo o výsledek 10:1, a to proti největšímu rivalovi Třebíče – Dukle Jihlava.

Týmu kolem Radka Nováka a Jaroslava Barvíře se dařilo i venku. Jejich svěřenci vyhráli osm duelů v řadě na cizím ledě, z čehož pramenilo překonání dalšího klubového rekordu v prvoligové historii.

 

Přesilovky a oslabení

Tyto dva aspekty byly pro bílé hvězdy velmi důležité. V početních výhodách byly dokonce druhé nejlepší v celé soutěži hned za Českými Budějovicemi. V oslabení byla Horácká Slavia třetí nejlepší, a to po Chomutovu a Jihlavě.

Využití přesilovek – 23,11 %.

Ubráněná oslabení – 84,58 %.

 

Jistota v brance

Brankářskou jedničkou byl Pavel Jekel, který vychytal nejvíce výher ze všech gólmanů v celé soutěži (31). S úspěšností zásahů 91,87 % byl pátým nejlepším brankářem. Výborně si vedl i Dominik Svoboda, jenž na začátku nového roku vychytal pět vítězství v řadě. Mimo jiné proti Jihlavě, čímž si splnil sen.

Pavel Jekel: 91,89% úspěšnosti, 31 vítězství z 50 zápasů, 2 čistá konta, 1 asistence.

Dominik Svoboda: 89,60% úspěšnosti, 6 vítězství z 13 zápasů, 1 asistence.

 

Nejlepší bek?

Tím je Šimon Szathmáry, který je pro Třebíč klíčový. Na začátku uplynulé sezony chyběl kvůli zranění, což bylo znát i na výsledcích. Nakonec stihl odehrát 35 utkání, ve kterých si připsal 29 bodů, z toho hned 22 v přesilovkách! Kdyby nebyl zraněný, mohl být reálně nejproduktivnějším hráčem v početních výhodách ze všech hokejistů v lize. Zůstane na Vysočině i příští rok? Toť otázka, o vnuka legendy Jana Suchého bude na trhu jistě velký zájem.

Průměrný nejvyšší čas na ledě: 1. Šimon Szathmáry (24:52)

 

Ladislav Bittner – hráč sezony podle nás

Bylo to těžké rozhodování, ale nakonec jsme zvolili za nejlepšího hráče Ladislava Bittnera. Ten prožil životní sezonu, když se po příchodu z Benátek stal jedním z lídrů třebíčského mužstva. Se 48 body vyhrál i celkovou produktivitu, stal se nejlepším střelcem Horáků a ve statistice účasti na ledě měl pozitivní bilanci 22. Zářil hlavně po narození dcery v nadstavbové části O účast v předkole, povedlo se mu bodovat dokonce dvanáctkrát po sobě a střílel důležité branky. Co je důležité, tak hráč se již v dřívější době vyjádřil, že by v Třebíčí chtěl působit i nadále.

Přesilovkové góly: 1. Ladislav Bittner (10 branek)

 

Produktivní útočníci

První útočná řada ve složení Martin Šťovíček, Lukáš Nedvídek a Michal Vodný zaznamenala dohromady 127 bodů a podílela se téměř na třetině všech branek Třebíče. Po příchodu Marka Laše se utvořila produktivní druhá formace, do níž patřil ještě Ladislav Bittner a Matěj Psota. Všichni měli průměrně skoro bod na utkání. Matěj Psota si v průměru za 60 minut připsal 3.08 bodů, což bylo nejvíce z celého týmu Horácké Slavie.

Nejlepší střelci: 1. Ladislav Bittner (22 branek), 2. Lukáš Nedvídek (20), 3. Martin Šťovíček (19), 4. Michal Vodný (16), 5. Matěj Psota (11).

Nejvíce bodů v jednom zápase: 1. Matěj Psota (4 body - 1+3 proti Ústí nad Labem ve 23. kole nadstavbové části).

 

„Desítku nevzdáme“

Když na začátku února Třebíčští prohráli na ledě Jihlavy 0:3, podpořili fanoušci hráče pokřikem „Desítku nevzdáme“, a tohle heslo se pak objevovalo i na sociálních sítích Horácké Slavie. A zafungovalo to – Třebíč vyhrála zbylá utkání a dokráčela do předkola. „Popravdě jsem o tom prvně nevěděl, ale dostalo se to i ke mně a hráče to hodně chytlo. Podle mě to byl velký impuls, který nás pak stmelil,“ říkal Jaroslav Barvíř po venkovním zápase v Prostějově, kde si bílé hvězdy pojistily vytoužený postup.

 

Momenty a příběhy

Dominik Svoboda na začátku ledna požádal přítelkyni o ruku, která souhlasila a pár dní na to vychytal třebíčský brankář vítězství 6:1 proti Kadani.

Maminka Martina Šťovíčka peče do kabiny velmi často různé dobrůtky. Po utkání s Frýdkem se Matěj Psota neudržel a během rozhovoru pojídal její koláčky, které neustále chválil.

Lukáš Nedvídek se stal podle čtenářů nejlepším sportovcem města Třebíče za rok 2019.

V lednovém zápase s Benátkami nad Jizerou padly celkem čtyři tresty do konce utkání. Radek Duda dokonce polil rozhodčího flaškou.

Kapitán Václav Čejka odehrál v lednu 300. zápas za Horáckou Slavii.

Třebíčskou branku s číslem 100 vstřelil Ladislav Bittner, bylo to na začátku ledna proti Ústí nad Labem.

Po šesti letech nastoupil za celek z Vysočiny odchovanec Marek Laš. Celkem odehrál 17 zápasů a získal 16 bodů.

Jediný hattrick během sezony zaznamenal obránce Lukáš Forman, když pomohl k výhře 3:2 po nájezdech s Litoměřicemi. Na začátku ledna pak přestoupil do Přerova.

 

Akce pro fanoušky

Klub v uplynulé sezoně připravil povedený projekt HST HRDINŮM, v zápasech proti Jihlavě, Vsetínu a Přerovu vzdal hold armádě, záchranářům a hasičům. Akce nalákala do ochozů mnoho fanoušků, nejvíce jich přišlo na Jihlavu, a to 3765. Podle čtenářů se projekt stal nejlepší sportovní akcí v anketě Sportovec města Třebíče.

Celorepublikový projekt O kapku lepší hokej měl za cíl pomoci pacientům v boji s leukémií. Hlavní tváří Horácké Slavie byl desetiletý Míša Holík, který zákeřnou nemoc porazil a zápas byl věnovaný hlavně jemu. Zapomenout nesmíme ani na charitativní projekt Dvakrát v roce Vánoce. Díky němu obdržely děti z dětského domova plno dárků a jiných potřebných věcí.

Návštěvnost

Průměrně navštívilo domácí zápasy 1346 diváků, což bylo v porovnání s ostatními celky páté nejvyšší číslo. Nejvyšší návštěvy byly tradičně při zápasech s Jihlavou, což bylo 3765 a 3451 návštěvníků.

 

Virtuální vstupenky

Fanoušci po ukončení soutěže požádali klub, zda by spustil virtuální prodej vstupenek jako poděkování za sezonu i finanční podporu v této době, kdy má mnoho sportovních klubů velké ztráty. Horácká Slavia tak učinila a diváci si mohou do konce dubna na klubovém webu kupovat virtuální vstupenky. Nejaktivnější kupující navíc obdrží originální dresy.

Kanadské bodování: 1. Ladislav Bittner (48 bodů - 22+26), 2. Martin Šťovíček (47, 19+28), 3. Lukáš Nedvídek (46, 20+26), 4. Michal Vodný (34, 16+18), 5. Matěj Psota (32, 11+21), 6. Šimon Szathmáry (obránce, 29 - 8+21)), 7. Karel Nedbal (obránce, 26 - 3+23), 8. Tadeáš Král (22 - 9+13), 9. Tomáš Havránek (21 - 5+16), 10. Petr Kratochvíl (20 - 7+13).

Vítězné góly: 1. Lukáš Nedvídek (5 branek). Nahrávači: 1. Martin Šťovíček – 28 asistencí), 2.-3. Lukáš Nedvídek (26), 2.-3. Ladislav Bittner (26).

Statistika +/-: 1. Ladislav Bittner(+22), 2. Marek Laš (+15), 3. Matěj Psota (+14), 4. Šimon Szathmáry (+13), 5. Karel Nedbal (+8).

Nejvíc zblokovaných střel: 1. Karel Nedbal (65), 2. Michal Vodný (34), 3. Václav Čejka (33).

Autor: mm
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk