Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Soukup: Nechali jsme se vodit za nos jednatelem Procházkou

10.01.2020

JAROMĚRICE N./ROK (ap) - Bitva o kompetence finančního výboru se strhla na poslední schůzi jaroměřického zastupitelstva v loňském roce kvůli koupališti a Tesmě.


Šlo o to, že v plánu kontrolní činnosti finančního výboru zastupitelstva, který řídí coby jeho předseda bývalý starosta města Jaroslav Soukup (ČSSD), byla pro letošek uvedena i kontrola hospodaření na jaroměřickém koupališti. Koupaliště je přitom dlouhodobě pronajaté městské firmě Tesma, což je společnost s ručením omezeným. „Do takového korporátního sdružení nemůže zasahovat jiná, třetí osoba, třeba ani finanční výbor. Ten může jít jen tam, kam sahá jeho pravomoc, tedy do kontroly, jak valná hromada (což je rada města) řeší vztah s Tesmou,“ vysvětlil na dotaz Horáckých novin komplikovanost situace starosta města Karel Müller (ODS). Valná hromada, fungující bez dozorčí rady, sice podle Müllera kontroluje Tes- mu, ale záležitost případné ztráty či zisku v Tesmě řeší až účetní roční uzávěrka. „Takže my se nezříkáme kontroly, ale chceme, aby byla provedena až po ukončení roční uzávěrky, kdy se k ní náležitě vyjádří valná hromada,“ dodal starosta Müller. „Bude tam něco nezdravého, protože se kontrole bráníte zuby-nehty,“ okomentoval odpor vedení radnice k zamýšlené kontrole Soukupova výboru zastupitel Luděk Hejmalíček. (ČSSD).

Účetní nesrovnalosti v hospodaření Tesmy se táhnou až k roku 2013. Bývalý starosta Jaroměřic Soukup v této souvislosti na schůzi zastupitelstva přede všemi přiznal: „Nechali jsme se vodit za nos panem jednatelem Procházkou.“ Bývalé vedení radnice kritickou situaci v Tesmě v roce 2018 (těsně před komunálními volbami) řešilo podáním trestního oznámení. Policie však trestní oznámení odložila s tím, že se žádný trestný čin nestal.

„Byl tam ale skutečně nepořádek v účetnictví. Bývalé vedení radnice, voděné za nos, ale nyní po nás chce, abychom fungovali na sto procent. Na druhou stranu sám pan Soukup přiznal, že nebyli schopní na sto procent v Tes- mě fungovat ani s dozorčí radou,“ konstatoval starosta Müller, který se rovněž domnívá, že valná hromada, co se týče řízení Tesmy, v uplynulých letech hrubě překračovala svoje pravomoci. Současné analýzy ukazují, že peníze na veřejně prospěšné služby, tedy komunální záležitosti, byly v Tesmě potlačené velmi nízko. Vzniklá situace nutila Tesmu k tomu, aby si na komunální záležitosti vydělávala vedlejší hospodářskou činností, například stavební. A to se nepodařilo.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk