Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Splněné sny Dany Horčičkové

12.12.2016

Třebíč (ap) - Danuščiny obrazy aneb Splněné sny Dany Horčičkové, tak zní název výstavy kreseb a maleb v Městské knihovně v Třebíči.


Dana Horčičková se pod dívčím jménem Blažková narodila ve Skalné u Chebu. Již od dětství ale snila o tom, že by se chtěla stát malířkou. Nepřijali ji sice na školu s výtvarným zaměřením, ale své výtvarné cítění zhodnotila jiným způsobem. Její povolání pánské a dámské krejčové jí umožňovalo uplatňovat fantazii, zhmotňovat tvůrčí představivost a propojovat materiály a barvy.

V osmdesátých letech se s manželem odstěhovali do města Třebíče.

Paní Dana se malbou začala zabývat až v posledních letech, i když potřebu umělecké realizace měla vlastně vždycky. V době, kdy se rozhodla malovat, se inspirovala díly svých oblíbených autorů Jana Zrzavého, Josefa Šímy, Antonína CHittussiho, Josefa Mánesa, Tamary Lempické a Luciana Freuda. Později se však začaly dostavovat vlastní nápady a náměty. Malování se jí stalo radostnou potřebou. Vedle figurálního projevu není autorce vzdálený ani nezobrazující princip sebevyjádření. V některých vystavených kompozicích také zaznamenáváme vliv nefigurativních maleb a kreseb třebíčského malíře Borise Kjulleněna, jehož portrét „v červeném“ na výstavě také najdeme.

Autorčinu výtvarnému snažení by jistě prospělo, kdyby až tolik neusilovala „o poetizaci poetického“ a své malby adjustovala střízlivěji. „Zlacené“ široké rámy současnému umění obvykle příliš nesvědčí. Výstava potrvá až do 4. ledna 2017, zájemci ji najdou v hudebním oddělení a v Zelené klubovně v 1. patře městské knihovny na Hasskově ulici v Třebíči.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk